| mihaielo a întrebat:

Care este diferenta dintre referat si comentariu?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Referat = prezentare scurta orala sau scrisa a unei publicatii
comentariu = ansamblu denote scrise sau remarci orale prin care se comenteaza un text ( apreciere critica)

| ChloeCupcake a răspuns:

Buna! Pai... in referat scrii actiunea operei fara citate, pe cand in comentariu scrii citate + figurile de stil, etc. Sper sa fi fost de ajutor.(dai funda :03?)

| yiby a răspuns:

Buna, comentariu este mult mai complex decat referatul pentru ca trebuie sa scrii cateva date despre autor apoi titlu, tema si structura(subiectul romanului)trebuie analizate si trasaturile speciei ex roman, balada, basm etc.Iar, la final trebuie sa spui ceva de personaj si tipul de narator.
Referatul cuprinde abordarea unei teme incepand cu date despre autor, si continuand cu caracterizarea personajului principal, prezentarea unor episoade care sa ilustreze calitatiile si defectele personajului.La final poti sa adaugi si 2-3 referinte critice.