| Atotstiutorul a întrebat:

Care este diferenta intre alune si arahide?

3 răspunsuri:
| birdie14 a răspuns:

Bună.Alunele şi arahidele sunt cam aceiaşi chestie.Arahidele se mai numesc alune americane sau alune de pământ."Arahidele sunt arahide.
Alunele sunt alunele de padure.
Desi par asemanatoare, exista diferente foarte mari intre ele. Arahidele sunt un produs inferior.Se mananca in forma cruda pentru ca astfel au in ele toate principiile nutritive si digestia este mai usoara."Am găsit aici o discuţie pe acest subiect: http://forum.getfit.ro/showthread.php? 5731-alune-crude de unde şi "citatul" de mai sus.
Baftă.

| PedoBarbie a răspuns:

Arahidele sunt tot alune dar sunt cele care sunt două în coajă aşa zisele americane.