| ghghhkjkj a întrebat:

Care este legenda cu Biggie Smalls?

1 răspuns:
| Seepty a răspuns:

Christopher George Latore Wallace (n. 21 mai 1972 - d. 9 martie 1997) cunoscut sub numele de Biggie Smalls (după un gangster din filmul din 1975 "Let’s Do It Again") și mai ales ca The Notorious B.I.G., a fost un rapper american.

Crescut în Brooklyn, New York, Wallace a crescut în anii 80’, apogeul perioadei în care se vindeau droguri pe străzi, lucru pe care l-a practicat și el de la o vârstă foarte fragedă. Când și-a lansat albumul de debut "Ready to Die" în 1994 el era o figură centrală pe scena Hip-Hop a Coastei de Est și a crescut vizibilitatea orasului New York într-o perioada în care muzica rap era dominată de artiști de pe Coasta de Vest a Statelor Unite. Anul următor, Wallace împreună cu câțiva prieteni din copilărie a format grupul Junior M.A.F.I.A. În timp ce înregistra pentru al doilea album, Biggie a fost implicat in conflictul dintre Coasta de Est și Coasta de Vest ce domina scena mediatică.

FUNDA? Primul raspuns.