| anonim_4396 a întrebat:

Care este modul care pot cauza ca pretul la moneda unei tari sa se schimbe extrem de mult intr-o perioada foarte scurta?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Exista mai multe si toate sunt extreme dar toate se refera la pierderea increderii pietelor financiare in abilitatea tarii respectiv de a isi plati datoriile sau prin printarea in mod excesiv a monedei nationale.

Pietele monetare functioneaza la fel ca si piata de legume, daca intr-un an se fac multe rosii si fiecare stand din piata are rosii, inseamna ca rosile vor fi in exces (vor fi mai multe rosii decat cumparatori) asa ca pretul rosiilor se va duce in jos si cu cat va fi mai mare excesul cu atat va scadea pretul.

Cand vin evorba de monede nationale, daca banca nationala printeaza moneda in exces, atunci va fi multa pe piata si valoarea ei in raport cu alte valute se va duce in jos. In anumite cazuri se face strategic intr-o oarecare masura pentru ca daca iti scade moneda nationala incurajezi exporturile dar daca o faci in exces, va venezuela, moneda ta ajunge sa coste mai putin decat hartia pe care e printata.

Alte situatii pot fi deciziile politice majore gen implicarea in razboaie, scandaluri de coruptie majore si falimentul unuori jucatori mari din economia nationala. Stiri de genu fac investitotii in pietele monetare sa se indoiasca de moneda aia pe termen lung asa ca incep sa vanda, iar cand multi oameni vand iar putini cumpara ajungem la situatia cu rosiile care face ca valoarea unei monede sa scada. Bancile nationale tind sa se lupte cu fenomenelea asta folosindu-se de rezervele propri de valuta ca sa cumpere excesul de moneda de pe piata incat sa nu ii scada valoarea.

Ar mai fi o situatie si mai extrema, care nu stiu cat e de legala. Exista entitati care se numesc fonduri de investitii, astea fiind niste companii cu extrem de multi bani, daca se intampla se detina o suma semnificativa dintr-o valuta si se hotarasc brusc sa o vanda ar inunda pietele financiare cu moneda aia facand-o sa scada masiv in scurt timp. Daca suma e destul de mare si banca nationala e a unei tari mai sarace, nu ar avea resurse suficiente incat sa contrabalanseze fenomenul.

Cam asta ar fi o descriere scurta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In functie de tranzactiile internationale, valoarea productiei, sistemul de administrare a tarii