| IMC90 a întrebat:

Care este pozitia voastra vis-a-vis de afirmatia : "no more wars no more walls"?

Ce ati schimba daca ati avea ocazia sa conduceti pentru un an, una dintre marile puteri ale lumii (America, Rusia, China, Germania, Japonia)?

Răspuns Câştigător
| dacia63 a răspuns:

Buna,
aceasta afirmatie metaforican este giusta; in razboaiele dintre tari, zidurile ar reprezenta delimitari de frontiera, interzicand formele de contact, de colaborari, de prietenie de schimburi comerciale a cetatenilor tarilor implicate; daca razboaiele sunt interne, zidurile ar reprezenta limitarile, interdictiile obligatiile etc., impuse de catre un grup asupra celuilalt a carui cauza de lupta ar fi tocmai abolirea acestor restrictii.
Deci daca nu ar mai exista interesele(extensiune teritoriala, acapararea resurselor naturale, pozitie strategica militara etc.) anumitor tari ( mai puternice) sa domine alte tari sau popoare,
daca nu ar exista dictaturi militare sau civile, ci ar guverna democratia, atunci nemai fiind razboaie ar disparea necesitatea "zidurilor".
Un an ar fi prea putin ca sa poti reusi sa schimbi ceva in actuala "ordine" mondiala