| Omulambitious a întrebat:

Care imi spune ce inseamna genitiv, vocativ, dativ acuzativ si nominativ dau funda ce vreti voi numai spuneti repede plzzzz scuze de categoriehappy

Răspuns Câştigător
| FunnyGirl123 a răspuns:

Pai astea sunt cazurile substantivului. Nominativ:un substantiv cu functia sintactica de subiect, nume predicativ sau atribut apozitional.Acuzativ: un substantiv care are prepozitie si functii sintactice de complement (direct, indirect estc...) si de atribut.Cazul genitiv : substantivul raspunde la intrebarea "cui". Dativ: substantivul raspunde la intrebarea "a cui" (la ultimele 2 cazuri subst. au functii de atribut/complement)Şi in vocativ e un substantiv care arata o chemare strigare ceva gen Mihaela!
Copile! Caine rau!

2 răspunsuri:
| Omulambitious explică:

Nu de asta vorbeam ci intrebarile si definitzilehappy

| AlleZandra a răspuns:

Sunt cazurile substantivelor