| Joker3134 a întrebat:

Care munca credeti ca e mai grea? Fizica sau psihică?

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Psihică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fizica. Nu numai ca ai nevoie de antrenament, dar sunt si riscuri majore sa patesti ceva grav. Cea psihica e mai usoara deoarece trebuie doar sa inveti ceva si nu exista riscuri care-ti pot pune in pericol sanatatea.

| RAY a răspuns:

Psihică desigur, asta ne diferentiseaza de regnul animal

| mgtow a răspuns:

Fizica

| Geaninapink99 a răspuns:

Eu,cred ca ambele. Eu muncesc fizic dar alt cineva are grija sa ma termine psihic?

| FreddieM a răspuns:

Ca sa cuantificam nivelul de,, greutate" al unei munci depuse as inlocui factorul,, greu" cu,, energie consumata". Doua exemple rapide. Un contabil isi consuma energiile intr-o maniera precisa, uniderectionala care se foloseste de unele instrumente, de calcul de exemplu (fundamentale de altfel) pentru. a-si savarsi munca. Al doile exemplu ar fi o meserie din cele mai grele pe care am avut chiar satisfactia de a o practica, anume aceea de fierar forjator (artizanal in cazul meu). Consumul enegetic fizic este enorm, nu cred ca e nevoie de multe lamuriri, dar nu e suficient pentru. a o practica. Coordonarea in miscari, atentia la detalii, aprecierea temperaturilor de prelucrare a metalelor si nu in ultimul rand factorul cheie talentul, implica un mare efort mental. Statistic vorbind mai multi aleg profesia,, grea" de contabil decat cea de forjator. Te invit sa gasesti singur raspunsul la intrebarea ta. Un salut