| StrongHeart a întrebat:

Care sunt cele mai cautate limbaje de programare, dar cel mai frumos limbaj de programare si care este mai "user friendly"?
(scuze de romgleza)?

8 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Java si C#, sunt similare. Usor ar mai fi si Pyton dar este mai putin folosit.

| Meme10Memu a răspuns:

JavRa, javRa script, c/c++

| StrongHeart explică (pentru Meme10Memu):

Java** mersi

| laSoledad a răspuns (pentru StrongHeart):

Userul pusese JavRa cu R mare sa semnalizeze evident gluma

| Dalmore a răspuns:

Ce poate fi frumos la un limbaj de programare?

| Arrakis a răspuns (pentru Dalmore):

Asta e genul de intrebare pus de coafeze. laughing Si ar mai avea pretentia sa le si explici, te pomenesti.

| Dandinelle a răspuns:

Pyton
JS
Rust

| Arrakis a răspuns:

Pai cele mai cautate sunt cele care au aplicabilitate in Web/Internet. Cel mai frumos nu exista, dar presupun ca Javascript intruneste cam toate pretentiile, dar sunt si altii care-l considera urat cu spume (daca aplicatiile sunt mai complexe).
Trebuie sa intelegi ca e mai mult vorba de popularitate.
Din punctul meu de vedere ai limbaje/tehonologii/libraries/frameworks si le folosesti in functie de ce se preteaza in ceea ce vrei sa faci. La modul general nu te rezumi la un singur limbaj, ci la anumite "stack-uri" de limbaje (platforme).