| Rukataki15123 a întrebat:

Salut, as vrea sa invat un limbaj de programare si nu stiu cu ce sa incep. Vreau sa-mi ziceti niste limbaje de programare si de unde iau programul acela.
P.S: unul simplu

Răspuns Câştigător
| NnDWtf a răspuns:

Prima si prima data invata HTML, e cel mai simplu limbaj.
Apoi C si C++
C++ este baza in aproape toate limbajele de programare (Java/MySQL) etc.

| DemonMv a răspuns (pentru NnDWtf):

Html adica?

| NnDWtf a răspuns (pentru DemonMv):

Http://html-tutor.net/
Aici ai tot ce iti trebuie.

| suntserios a răspuns (pentru NnDWtf):

Adica iti spune prostii. HTML nu e limbaj de programare, la fel cum nu e nici MySQL.

| suntserios a răspuns (pentru DemonMv):

Avand in vedere ca nici nu stii ce e ala HTML, ar trebui sa te apuci de alte lucruri: inveti operatiile pe biti, inveti cum sa faci scheme logice, inveti ceva algoritmica si pseudocod, inveti structurile de date, inveti in pseudocod structurile de control, decizie etc. abia cand ai idee ce inseamna programare te apuci de un limbaj, ca altfel nu ai nicio sansa sa inveti.

plus de asta, un limbaj de programare nu se descarca de uneva asa cum doresti tu, de descarcat trebuie sa descarci un compilator si un ide.

ia un manual de clasa a 9 a de informatica si vezi pe acolo cum se invart lucrurile. vrei sa inveti programare serioasa te apuci cu C apoi C++.

| Rukataki15123 explică (pentru NnDWtf):

Si. imi dai un site de unde pot sa il descarc?>

| NnDWtf a răspuns (pentru Rukataki15123):

Pai nu ai ce descarca, acolo (Http://html-tutor.net/) ai tot ce iti trebuie, acolo te prinzi de el.
@suntserios: nu e limbaj de programare, dar trebuie sa inceapa cu ceva usor ca sa poata intelege mai departe. MySQL intr-adevar nu e limbaj de programare, am spus ca are nevoie de cunostinte ca sa poata trece la Java/MySQL. Totusi, trebuie sa invete ceva usor la inceput ca sa aiba o baza.

9 răspunsuri:
| Biscotte a răspuns:

Borland delphi, pascal, c++ sunt limbaje de programare, vezi ca le gasesti pe net programele si de asemenea vezi ca sunt si tutoriale sau lectii pentru a invata acest limbaj.

| AlhghgfgdgAlxfr a răspuns:

C++/Objective C/Phyton/java-pentru programare;
Html5(Poti creea jocuri, apps web, animatii(2D /3D), suporta PS3, Wii,ios, android, web, windows, mac ox, linux )
JS(web)
Php(web)

Unity 3d /Open gl/Max pentru jocuri.

| tzurtzur a răspuns:

Descarca de aici (http://www.infoarena.ro/schimbare-borland/pachet) code blocks si pe asta poti realiza programe C++ si C
P.S. descarca ambele de la "NOU!" un pic mai jos