| AleDia a întrebat:

Care sunt credintele si superstitiile in orasul tau?

2 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Cam aceleasi ca si-n celelalte orase: credinta in zei, in vise, in "semne" de tot felul, in fantome, in duhuri rele, in horoscop/astrologie, in ghicitori etc.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pisica neagra, varsatul sarii, paianjen dimineata, cantatul bufnitei-cucuvelei, imbracatul rochiei de mireasa inainte de nunta si sa apari cu ea in fata mirelui (inainte); intorsul acasa, cand plecai undeva-ca ai uitat ceva; sa omori o pisica, un caine; sa faci cadou la cineva viu un numar cu sot de flori, etc.
Credinta este ortodoxa si nu admite superstitiile.