| Thecurious a întrebat:

Care sunt criteriile care se aplica pentru stratificarea societatii in clase sociale : veniturile banesti si materiale ( miliardar, milionar etc ) sau statutul social (academician, senator etc )?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă că se aplică?
Care este relevanța claselor sociale azi, ca categorii distincte de oameni, eventual antagonice.
Acest gen de clasificare are relevanță în cadrul doctrinei marxiste.
Mai are relevanță într-o Indie tradițională unde sistemul castelor se pare că nu a dispărut încă și unde un brahman nu se căsătorește cu o paria, cu un intușabil.
Mai are sens în unele cercuri aristocratice britanice, și nu numai, care separă lumea în lorzi, loarde de sânge albastru, restul sângelui fiind roșu. Mai sunt oameni super bogați din tată în fiu pe ici și colo care frecventează numai pe cei de teapa lor și se cred coborâți cu hârzobul din cer.
Dar am mai auzit dta alte zone unde să se aplice criterii sociale de clasă? Atunci de ce întrebi că se aplică? Nu se aplică.