| mastadont a întrebat:

Cât de des mințiți? Care a fost ultima minciună pe care ați spus-o cuiva?
De ce credeți că simțim nevoia să mințim?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am mintit destul de recent cu niște lucuri.Eu de obicei mint doar pentru a nu ii face pe uni sa se simțea prost, sau pentru a nu ii răni.

Iti dau două exemple de minciuni recente pe care le-am folosit.
Am fost la cineva acum o lună, decizand sa raman peste noapte.Toate bune si frumoase toata ziua, aveam casa separat unde sa stam in care dansa a facut curat si tot restul.Eh,dar pe cand a venit noaptea si am închis usi si fereste, persistă un miros insuportabil de închis.Patul,mobila si încăperea în sine mirosea extrem de rau a închis si efectiv ne sufocam.Am incercat totusi sa rezistăm, dar pe la 12 noapte am cedat.Am mers si le-am spus că avem o urgenta acasa, ca ne cerem scuze si ca trebuie sa plecam si am fost duși.Nu am avut cum sa spun adevarul in conditiile alea pentru ca cel mai probabil jignesc oameni.

Un alt exemplu, de care nu sunt mândră, este ca mi-am mintit iubitul.Nu fac asta niciodata dar recent a trebuit sa o fac pentru ca suntem intr-o situatie destul de dificila in care nu imi permit sa fiu foarte directă.
Se simte foarte rau de o vreme, i-am facut programare la in medic si suntem destul de speriați.Ideea e ca ii spun mereu ca stiu ca e bine, ca nu e nimic grav, ca nu trebuie sa se sperie si ca eu sunt zen.Dar adevarul este ca imi e extrem de frica, ma gandesc la ce e mai rau si plâng pe ascuns de vreo 3 zile.

| Apokales a răspuns:

Destul de des. Acum cateva minute, mi-am luat o inghetata si mi-am zis ca este cald afara si ca o merit, puteam sa stau si fara ea, dar am mintit pentru ca simteam nevoia sa-mi satisfac o placere care imi face si rau pe o parte, am facut-o emotional.

| CIaudiu a răspuns:

Nu sunt genul care minte pentru ca ma simt prost. Chiar daca doare, adevarul trebuie spus. Mai bine intreb persoana din fata mea inainte daca e pregatit/daca vrea parerea sincera decat sa-l mint.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

"Minti pentru ca iti e frica sa nu minti, adica sa fii sincer"

Din frica, fie ca ne este frica ca vom fi pedepsiti, judecati sau ca se va rade de noi.

Altfel de ce altceva am minti?

Din frica, e simplu!

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
1. De câteva ori pe zi.
2. Azi dimineață; anume că sunt plecat de acasă după-masă.
3. Pentru că e în avantajul nostru. În unele cazuri, să spui adevărul e destul de rău, așa că totul se rezumă la minciună.

| Fabianaa a răspuns:

Rar. Nu ma pricep sa mint deoarece ma rușinez și ma înroșesc la fata, astfel persoana își da seama ca nu spun adevărul. Din cauza asta evit sa mint.