| strawberry03 a întrebat:

Cat de mult conteaza banii in viata omului?

Răspuns Câştigător
| HDeNiSaR a răspuns:

Îmi place foarte mult textul din Luca 12:34 în care se spune "Pentru că, unde este comoara voastră, acolo va fi şi inima voastră".
-Dacă inima noastră o punem în bani vom face din aceștia un mod de viata și la urma putem spune ca am trăit ca și cum nu am muri niciodată și am murit ca și cum nu am fi trăit.
-însă dacă ne punem inima în a ne construi o relație de prietenie cu Dumnezeu la urma vom putea spune ca am cautat comori în locul potrivit...

35 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Foarte mult pentru ca in ziua de azi fara bani nu poti face nimic

| Musique a răspuns:

90%.

| sublime89 a răspuns:

Asa la modul general banii au ajuns sa conteze foarte mult in lume, din pacate. Sunt pe primul loc chiar, si conduc societatea umana.

| strawberry03 explică (pentru sublime89):

Intr-adevar, din pacate. Dar ma refer concret, oare sunt ei asa de importanti precum s-ar pretinde?

| sublime89 a răspuns (pentru strawberry03):

Nu ar trebui sa fie asa importanti in mod normal. Dar asa sunt oamenii, pun accent pe viata materiala foarte mult. Majoritatea nu reusesc sa vada ca sunt lucruri cu mult mai importante decat banii. Eu cred ca am avea o lume mult mai buna daca banii n-ar mai fi asa importanti, sau chiar sa nu mai existe, desi ne e greu sa ne imaginam asa ceva acum. Dar asa zice si John Lennon in piesa "Imagine", daca o stii. E un fel de provocare ca sa ne imaginam cum ar fi o astfel de lume happy

| strawberry03 explică (pentru sublime89):

Stiu piesa, e frumoasahappy Cred ca banii sunt necesari, nimic mai mult. Nu o prioritate.

| Wøodenpints a răspuns:

Cred că e principalul scop al omului. Adică, pentru bani stai 12 ani în scoală să înveți inutilități, pentru bani dai din coate să faci o facultate și să ai un loc de muncă cât mai bine plătit, tot pentru bani închizi ochii la multe chestii care nu-ți plac, pentru bani îți lași șeful să se pișe pe spinarea ta, tot pentru bani unii își riscă libertatea, își distrug sănătatea, renunță la timpul liber și pasiuni. Tot pentru bani alții își riscă viața sau iau viața altora.

| strawberry03 explică (pentru Wøodenpints):

Prin urmare, nu-s sursa fericirii

| Wøodenpints a răspuns (pentru strawberry03):

N-am spus nimic legat de fericire. Poți trăi fără fericire. Dar nu poți trăi fără bani.

| strawberry03 explică (pentru Wøodenpints):

Pai si atunci, ce rost au banii daca nu ai fericire?

| Wøodenpints a răspuns (pentru strawberry03):

Să supraviețuiești?

| milan9 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Este adevărat, în general se întâmplă asta:
"Pentru bani stai 12 ani în scoală să înveți inutilități, pentru bani dai din coate să faci o facultate și să ai un loc de muncă cât mai bine plătit, tot pentru bani închizi ochii la multe chestii care nu-ți plac, pentru bani îți lași șeful să se pișe pe spinarea ta, tot pentru bani unii își riscă libertatea, își distrug sănătatea, renunță la timpul liber și pasiuni. Tot pentru bani alții își riscă viața sau iau viața altora."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Aparent banii îţi oferă sentimentul unei "libertăţi", un "preţ de schimb" pentru fericire sau împăcare sufletească, dar de cele mai multe modul de obţinere a lor creează mai mult tulburări, nelinişti şi egoism în relaţiile dintre oameni...

Adevărata Libertate, Fericirea sau Liniştea sufletească se obţin într-un mod mult mai subtil, mult mai accesibil şi fără tulburări. Însuşi "drumul" obţinerii lor este unul al creşterii spirituale, al bucuriilor duhovniceşti…

| Xtadelo a răspuns:

95%

| Duucu a răspuns:

Contează mult.

| fuzzer a răspuns:

Banii, au devenit principala prioritate a fiecarui individ. Prin urmare aceste hartii ocupa un rol esential in viata omului de rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enorm.

| IndiferentXD a răspuns:

Sunt esentiali. nu existi!

| strawberry03 explică (pentru IndiferentXD):

Sunt esentiali, dar sunt o prioritate pentru noi? Ne garanteaza ei orice?

| IndiferentXD a răspuns (pentru strawberry03):

Stii vorba aia. cand ii ai nu recunosti importanta lor, cand nu-i ai esti in stare sa renunti la o parte din tine pentru ai avea/sa faci orice sacrificiu, sa dai in cap, sa jefuiesti etc. Banii sunt o prioritate pentru un trai bun/decent, ne sunt indispensabili punct! Poti si bogat si nefericit, dar sarac si fericit poti fi? nu cred...

| strawberry03 explică (pentru IndiferentXD):

Poti, desi e mare lucru. Parerea mea e ca e bine sa fie un echilibru Adica sa-ti asiguri un trai decent, si sa nu te lacomesti la ce nu ti-e necesar. Cred ca asta aduce mai multa fericire.

| AnonimKidd a răspuns:

Depinde de om. Pentru mine sanatatea e pe 1 loc. Cu sanatate poti avea si bani, dar nu si invers.

| strawberry03 explică (pentru AnonimKidd):

Si nu doar sanatate, nu?

| AnonimKidd a răspuns (pentru strawberry03):

Nu. Cu bani nu poti avea nici iubire, nici prieteni adevarati, nici iubire. Nu o sa-ti mai dai seama care persoane sunt adevarate sau false din jurul tau. In tara noastra (si nu numai ) daca ai multi bani, ai si publicitate, deci dispare si intimitatea. Mereu cand castigi ceva cu banii, pierzi altceva mai important.

| strawberry03 explică (pentru AnonimKidd):

Da, pentru ca asa tti profita de tine daca ai bani. Daca nu-i ai, abia atunci observi care iti sunt prietenii.

| AnonimKidd a răspuns (pentru strawberry03):

Vad ca am scris iubire de 2 ori. Scuze greseala.

| yumary a răspuns:

Mult,foarte mult fara bani in ziua de azi nu poti face nimic...din pacate
Mai important decat banii este sanatatea ..trebuie sa fi sanatos pentru a putea face bani...
Cam totul se invarte in jurul banilor sad
Banii te ajuta sa nu mori de foame, sa ai cu ce sa te imbraci etc.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.

| strawberry03 explică (pentru yumary):

Da, si totusi, ne salveaza ei chiar de orice?

| yumary a răspuns (pentru strawberry03):

Pai nu chiar.
Nu ne pot da iubire, o familie ..copii
Dar in general sunt importanti pentru a putea supravietui!

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru yumary):

Şi ca să fii sănătos ai nevoie de bani.

| yumary a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Asta am zis si eu mai sus happy

| strawberry03 explică (pentru MalleusMaleficarum):

Noh, mai ca-ti asigura nemurirea!winking

| alincool22 a răspuns:

Pai destul de mult pentru ca fara ei nu am mai avea bani pentru a ne hrani nu am mai avea nimic vara ei pentru ca in tara asta totul e cu plata

| Raul_Raul_1997 a răspuns:

Ok. bani conteaza, nu e tot una sa ii ai sau sa nu ii ai... dar de multe ori ai bani, ai tot ce vrei, dar daca nu ai parte de dragoste degeaba...

| AdinaSabina a răspuns:

40%