| syd2 a întrebat:

Cateodata ma indoiesc de egalitatea intre sexe si chiar imi dau seama de banalitatea feminismului deoarece majoritatea fetelor umbla dupa macho / si masculi alfa, iar dupa cand masculul alfa isi bate joc de ea femeia(adolescenta in general) se intreaba de ce nu exista baieti normali care sa se poarte adecvat cu ele, pe cand chiar acei baieti sunt cei pe care i-a bagat in friend zone, de aceea cateodata ma indoiesc de egalitatea genurilor pentru ca, in general masculii isi cauta un scop oarecare in viata iar femeile umbla dupa ei, scopul lor este daca gandim putin mai real lasand tot sufletismul, sustinerea si ingrijirea urmasilor masculului, ce le va ajuta oare lor feminismul? Sau este o metoda de auto-consolare oarecare? Desigur in rare cazuri exista si femei care chiar isi cauta un scop in viata, care doresc sa realizeze ceva, dar vorbesc despre majoritate acum si nu despre 1 % din 99%.

35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca in tara noastra egalitatea intre sexe exista pentru toti/toate cei care vor sa beneficieze de ea. Nu sunt feminista si nu am fost niciodata discriminata, am avut mereu un scop in viata si nimeni nu m-a impiedicat sa il ating pe motive de sex. Peste 99% din femeile din preajma mea sunt la fel ca mine (e adevarat ca sunt femei cu facultate si cariera). Deci cred ca procentajul este undeva la mijloc, ca aproximativ jumatate din femei sunt independente si au un scop in viata si sunt egale in toate sotilor lor (cele mai multe au casnicii fericite), iar retsul aleg o viata mai linistita, sub protectia dominatoare a unui barbat. Este o alegere care nu trebuie blamata in nici un fel, atata timp cat e libera.

| syd2 explică (pentru Brigaela):

M-am referit la generatia de acum de fete care creste, oricum, nu am incercat cumva sa descriminez femeile.

| LoveSleep a răspuns:

Danteluță, prietenul meu.
Egalitatea între sexe, respectiv feminismul, n-are nicio legătură cu ce ai zis tu aici.

| RainmakerX a răspuns:

Dante,Dante,Dante... oare cine a zis ceva de egalitatea dintre sexe?

Ai perfecta dreptate... cum sa nu ai cand fetele din generatia noastra se comporta asa cum se comporta? Cand se imbraca "asa" doar pentru a-si gasi un baiat cu bani care sa fie frumos si finut pe deasupra?

Am observat si eu ca fetele umbla dupa asa-zisii printi care nu vin calare pe un cal alb... mai nou vin cu BMW-ul. Oricum, nu iti face griji! Momentan *in adolescenta* balantele se afla intr-o dezordine de neimaginat...

O sa se regleze lucrurile cand o sa creasca si o sa-si dea si ele seama cum ar fi trebuit sa se poarte.

Suntem mici Dante, noi 2 avem gandiri invechite, de comunisti... nu prea avem ce cauta in secolul asta.

Pana atunci hai sa ne bucuram ca ne aflam in partea favorizata. ^-^

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

I am here happy

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Deci esti de acord cu afirmatiile de mai sus? thinking

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Mda... Dar oare chiar suntem asa de mici?
Si cum de sti ca suntem in partea favorabila? Poate timpurile nu o sa se mai schimbe. Poate o sa evolueze din ce in ce mai mult tot in directia aia...
Eu am intalnit pe TPU niste persoane care m-au uimit prin felul de gandire.
Chiar as vrea sa vada mesajul asta.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tu esti major man! Eu si Dante nuhee hee
Noi avem nevoie de sofer, tu nu tongue

Nu stiu daca suntem sau nu in partea favorabila dar eu stiu sigur ca aici mi-e locul. Ma bucur ca sunt baiat.

Stiu ca pare absurd dar man, fetele din generatia noastra sunt privite mai mult ca niste jucarii...

Stiu ca este ciudat dar uite de ce am ajuns sa gandesc asa :
★ Baietii nu au dureri *ciclu/dureri de la nastere*
★ Baietii nu sunt priviti asemenea unor jucarii sexuale
★Baietii pot sa iasa pe strada dupa 10pm fara sa le fie frica
★Baietii nu merg cu frica. Noi ne putem apara mai usor. Daca avem putina forta atunci nici macar nu suntem amenintati.
★Noi nu petrecem 3 ore ca sa ne facem niste amarate de unghii *si nu ne petrecem jumatate de zi ca sa ne pregatim inainte de cine stie ce intalnire*
★Mergem la piscina cand vrem *imi place sa inot*
★Nu mergi la scoala imbracat intr-un fel anume doar ca sa-ti ascunzi ob-urile.
★ Baietilor nu le este frica de violatori.
★Poti sa stai cum vrei fara sa atragi privirile obsedatilor sexual *evident, asta daca nu sunt gay ...caz in care nu garantez pentru tine*

Stiu, sunt ciudat si mi s-a mai spus dar in pricipiu acestea ar fi motivele pentru care ma bucur ca sunt in partea care mi se pare mie favorabila.

Cine ai vrea sa vada mesajul asta? thinking

| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

laughing) Nu ar conta... Oricum nu il vede. Ce sanse ar fi...

Si nu ma referii la baieti si fete aici. Credeam ca zici ca partea favorabila e a astora care nu au un cal ca "BMW"...

Cateodata as vrea sa fie viata ca un animelaughing. Totul ar fi mult mai usor.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Aaa, nuhee hee Un "cal" alb este oricand binevenit. Ce spun eu aici? Poate sa fie si negru... roz sa nu fie. *ca sa nu zica fetele ca esti gay* rolling on the floor

Ai vrea ca viata sa fie ca un anime? Clar, ai vazut numai anime-uri cu happy end.
Personajul meu din poza mea de profil este mort. Pot sa-ti enumar destule anime-uri horror sau drama in care nu ai vrea sa traiesti la sigur...

Nu toate anime-urile au happy end. Uita-te la Akame ga Kill si o sa intelegi ce e acela un happy end.

| syd2 explică (pentru RainmakerX):

Pai da, ai dreptate, oricum nu am formulat tare bine intrebarea,
PS:am zis-o eu laughing

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Totusi,cine vroiai sa vada asta?

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Tu laughing.
Cun ai gasit?batting eyelashes

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pe bune?

| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Scuze daca am zis ce nu trebuia sad

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu e vorba de asta.
M-a uimit ca te-ai referit la mine.
Uite : http://www.tpu.ro/......ntrebarea/
:D

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu sunt mai naiv:doi oameni sau doua entitati daca sunt clone ale acelasi individ. Altfel cred ca unii sunt mai egali decat altii si nu vreau sa aprofundez ca ma sperii apoi si de umbra mea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Femeile sunt egale in drepturi cu barbatii in orice societate contemporana, considerata civilizata.
Egalitatea reala are alte conotatii: femeile nasc, cresc copii (au rolul lor). O femeie asta urmareste instinctiv, asa este creata.Ca atare va cauta un mascul care sa-i asigure un minimum de confort efortului ei.
Feminismul este o mascarime a femeilor. Femeile majoritar vorbind, nu cer nimic afara de a-si indeplini scopul pentru care exista.
Barbatii trebuie sa le protejeze si in sensul respectului si a iertarii momentelor lor de ratacire.
Daca-mi povestesti de exceptii de prin can-canuri, sunt si barbati de acelasi nivel amestecati acolo.
Nu sunt de acord cu tine ca 1% sunt femei serioase! Doar ca de fapt, 1% din femeile aiurea sunt mai vizibile.
Femeile serioase isi vad de treaba lor.Cand nu se va mai intampla acest lucru, s-a terminat cu specia umana!
Adolescentele trec si ele ca si adolescentii prin transformari foarte dure! Foarte DURE : fiziologic si comportamental.Habar nu ai ce suferinte. Daca au intelegere trec acest HOP, cel mai greu, poate in viata.
Asa cred eu!
Sa gresesc oare?

| syd2 explică (pentru oprescudorin11):

Ce compozitori iti plac?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

O gramada.Toate genurile, dar mai ales asa numita Clasica.
Pentru fiecare moment din viata ti se potriveste o anumita muzica.Pentru fiecare lectura este o muzica anume, care-ti potenteaza intelegerea.
Cand esti indragostit asculti alta muzica, cand ti se pare ca esti inselat alta.
Am cam scanat ceea ce exista, am redus mult aria de acceptabilitate.
Acum mai ascult doar BACH, MOZART, NIRVANA, WAGNER, PROKOFIEV, Faramita Lambru, Haendel si profesorul lui care m-a uluit, e de ultima ora pentru mine, Zachow. Poate Palestrina dar mai rar. Oricum i-am ascultat integral, din ce am gasit pe toti! Nu ma laud, asta-i pasiunea mea de toata viata.
E mult de zis, dar ma limitez la '. astea'! Tie ce muzica iti place?

| syd2 explică (pentru oprescudorin11):

IMi place clasica cel mai tare desigur pentru ca ma ocup cu pianul, am doi compozitori pe care ii ador, Chopin si Maurice Ravel, desigur cei pe care i-ai mentionat tu tot sunt foarte buni, imi place Well Tempered Clavier de Bach, stiu toate preludiile si fugile. DIn Mozart pot interpreta Fantasia in d minor K375, clasica e pasiunea mea si nimeni nu o s-o intreaca. Wagner am ascultat Das Nibelung. Imi place tare si Stravinsky cu extravaganta lui mai ales Le Sacre du Printemps. Iti dau lista melodiilor mele preferate
https://www.youtube.com/watch?v=PjeKA_ttPMU
https://www.youtube.com/watch?v=GEUpQ5pCSOQ
https://www.youtube.com/watch?v=nW5po_Z7YEs
https://www.youtube.com/watch?v=trN06fsSRdM
https://www.youtube.com/watch?v=sOFflFiLlT8
https://www.youtube.com/watch?v=rUuusqy50yk
https://www.youtube.com/watch?v=cxlf-ZmE8JI
https://www.youtube.com/watch?v=fPp3Qh-GRqs
https://www.youtube.com/watch?v=5UJOaGIhG7A

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Si mie imi plac si Ravel dar si Debussy, stiam sa cant Claire du Lune(sau asa ceva). Rahmaninoff, Stravinsky sunt mort dupa el! Avea o nevasta foarte frumoasa! Prieten cu Diaghilev, cel mai tare invatator de dans care i-a pus in scena cu marele dansator despre care se zicea ca pluteste sfidand gravitatia, ....sculptat de Rodin.
La imi place din literatura pentru pian un concert anume, interpretat si de Lipatti la Besanson.Il ascut caci nu mai stiu daca e 21 sau 23.
Dar sa ascult preferintele tale, sunt tare curios, trepidez. Mai inainte iti spun ca la Wagner, in afara de Tristan si Isolda, (moartea Isoldei), imi mai place la MAXIMUM :, dar nu am rabdare acum. Vorbeam si de faptul ca am avut ocazia sa ascult pe Wagner integral.Dar si pe cam toti. Dar mi-au ramas in minte numai cateva CAPITALE!
Si si Shostakovici! Sf. 5 dar si altele, toate!
Stai sa-mi revin din socul creiat!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

E adevarat Glinka nu prea am ascultat!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dar o sa razi! Cat de prost as fi, ii cam stiu pe dinafara si cand sunt pe strada imi suna in creier aievea orice accesez din memorie. Si despre muzica avem, se pare mult, mult de discutat!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Este foarte probabil ca ai 'aterizat ' dintr-o alta lume! Cea mai placuta mie!
Ma bucur ca esti pianist! De fapt s-a simtit din alte dialoguri ca esti artist!
abia astept sa mai vorbim!

| syd2 explică (pentru oprescudorin11):

Eu te-am vazut deodata foarte interesant din timp ce ai spus ca ai citit demonii
si te-ai pronuntat printr-o eruditie exceptionala. As putea sa te intreb, cati ani ai? chiar si daca varsta nu conteaza.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Ei, trebuia sa fi murit de mult! Vreo 60!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Si nu e vorba de nici o eruditie. am studiat domenii care mi-au placut si partile incidentale.Tu ce varsta ai? Caci chiar ma mira, ca in ziua de azi sa ai asemenea preocupari cand in general oamenii si-au luat mintea de la macar cultura valoroasa, in acceptia mea, cel putin.

| syd2 explică (pentru oprescudorin11):

Pai nu te speria dar am 15 happy in martie fac 16. Am fost interesat tot timpul de lucrurile trecutului si de aceea imi place istoria personalitatile remarcante, muzica, desi sunt bipolar in sensul caracterului adica am si o parte rebela, modernista in mine. Stii nu am citit cam de mult timp (o luna ) din cauza HORTENSIEI PAPADAT BEGESCU, ca am citit o carte de ea ( Concert din muzica de Bach ) si am facut intoxicatie intelectuala si nu pot sa ma ating de carti, tu ce imi propui sa fac happy

| syd2 explică (pentru oprescudorin11):

Unica ce am citit saptamana asta au fost diferite articole si biografia lui Himmler si cam atat.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Acum, tin minte, am citit si eu aceeasi lucrare a HPB, nici atunci nu m-a impresionat foarte mult, acum nici nu mai tin minte subiectul. Nu am gasit nici o legatura ( la acea vreme cu BACH).
Daca am uitat-o inseamna ca am gasit scriitori mult mai buni.
Face parte din scriitorii de elita, totusi ai romanilor.Pacat ca e fata!
Cand ma plictiseam de un anumit gen, ori faceam pauza, ori macar rasfoiam altele sa vad ce mi-ar mai putea placea.
Pana in 35 de ani am citit cam tot ce stiu (in privinta literaturii), dupa varsta asta deja reciteam sau oricum nu mi-a mai placut mai nimic din restul.Mi se schimbase viata.Doar muzica am insistat sa o ascult pana am epuizat (zic eu) cam toate genurile (desigur - in ceea ce ma intereseaza). Apoi pe la 59 am facut o pauza de 6 luni in care nu am mai suportat nici macar Mathaeus Passion.De Chopin sa nu mai aud, s-a impletit cu viata sentimentala si ma omoara amintirile!
E cam nasol, ca sa zic asa.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Dar hai sa-ti spun o faza din Idiotul vesnicului meu Dostoievskii, care se leaga de intrebarea ta! Si mai ales m-a ajutat sa inteleg femeile (unele dintre ele, cele 'beton'). Scena este absolut uluitoare:fata era curtezana de lux, s-a hotarat sa se marite, cum crezi ca si-a testat ALESUL":I-a adunat pe toti (erau o gramada in Gubiernia respectivatonguerintul Maskin -idiotul nostru, dezinteresat, bolnav de plamani, firav si iubitor, iertator -desi la el iertarea era de fapt UITARE- mult mai Frumos! in sensul christianic, mai era unul, cel mai bogat din zona, analfabet, gen Becali, il chema Grajdanin sau ceva in acest sens-nu stiu cum suna in rusa dar in romana vad) si inca unul, nu-mi amintesc numele, alt gen, bogat si care nu stia sa iubeasca, vroia o femeie proprietate!
Acum fiecare a venit cu argumentele lui: Maskin (mostenise un Milion de ruble de la o ruda), i-a zis ca vrea sa o salveze de prostitutie (nu stiu! se numea Nastasia Filipovna?), al doilea Grajdanin o iubea sincer dar ea nu pe el, caci era fata fina cu o poleiala de cultura) i-a zis ca-i da tot ce vrea si ultimul asta 'fariseu'.In final Natasa noastra ii cere acestui ultim sa-i dea 100.000 de ruble ( la acea vreme, cu banii aia cumparai juma' de gubiernie).Ala scoate banii, Natasa i-a aruncat in foc, dupa ce au cam ars o parte, ii scoata din foc, asta refuza, desi a transpirat tot de disperare!
In final femeia il alege pe Grajdanin.E Cel analfabet, cu bani multi! Caci macar o iubea! De Maskin era indragostita, pe bune, dar nu a suportat mila, alalalt era demn de mila-Grajdanin.
Cam asa am inteles si eu!
desi mai exista cateva tipuri feminine in Demonii si mai ales un tip pe care l-am intalnit in viata ( cea din Crima si Pedeapsa -Sonia).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

Mai interesant este Reich Protector Reinhard Heydrich! Era un tip de o inteligenta exceptionala.Muzician practicant si cunoscator, cel mai mare spion, din cati stiu eu! Am fost fascinat in tacere de personalitatea si FIGURA lui NAZI-fizica-( la acea varsta eram innebunit dupa el! O sa vezi de ce?, daca citesti despre el! Dar un criminal teoretic! Eliminat de britanici si rusi! Hitler, care-l aprecia, a ras un sat LIDICE! Din Cehoslovacia, din zina german -predominanta).
Caci...dar citeste!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru syd2):

As mai adauga si pe Arnold Shonberg('o' cu umlaut). Asta a descoperit zona dodecafonica a muzicii.Desi nu m-am omorat dupa muzica de acest gen, mi-a placut la MAXIM VERKLARTE NACHT!(Noapte transfigurata).Cum am ajuns la el? Prin Thomas Mann care a scris, (fiind intr-un mediu muzical), Doktor Faustus! Frumos mod de a trata acest mit faustian, cel mai interesant este Marlowe, contemporanul lui Shakespeare si Goethe! Dar Thomas Mann, chiar daca evreu, Laureat al 2 premii Nobel pentru Literatura, a transferat in Zona Muzicala mitul faustic! Asta ar trebui sa-l consideri obiect de studiu, desi, iti consumi viata pe altceva decat pe menirea ei, poate.

| EneCristian a răspuns:

Depinde din ce punct de ex barbatii nu cred in egalitate( noi suntem asa puternici nu stiu ce si asa) si nici femeile( doar porci si badarani ) Probabil este o reactie a creierului din adolescenta prefera un mascul alfa decat sa fie ele femela alfa.