| bebitza a întrebat:

Cati dintre voi sunteti clasa a-XII-a si dati luni competenta la romana?
ce informatii aveti despre aceasta proba?
cum se va desfasura?
la intrebarea "carui stil apartine testul" e de ajuns sa se specifice textul?

Răspuns Câştigător
| PisicaAristocrata a răspuns:

Pai, la texte, exista asa:4 stiluri:beletristic (la operele literare); Publicistic/jurnalistic (la articole, tot ce tine de mass media, presa scrisa si audiovizuala); Oficial/administrativ/juridic (cerere, lege, hotarare de guvern etc) si Tehnico-stiintific (tratate, documente istorice etc). Beletristicul e fictional, celelalte sunt nonfictionale. Mai poti preciza cui se adreseaza fiecare:beletristicul se poate adresa unui cititor nespecializat, dar si unuia specializat, cum ar fi prof de romana, student la Litere sau altele. Publicisticul la fel. Tehnico-stiintificul si oficialul se adreseaza unor cititori specializati. Spune si cateva caracteristici ale fiecaruia: beletristicul are limbaj conotativ, utilizeaza imagini artistice, cuprinde cuvinte expresive, se adreseaza sensibilitatii si imaginatiei cititorului, este bogat in registre lexicale (arhaisme, regionalisme, elemente de argou, jargon etc), are functia estetica de comunicare si este puternic marcat subiectiv.
Stilul juridic/administrativ are limbaj denotativ, apeleaza la clisee sau formule lexicale, exprimarea este concisa, clara, neutra, obiectiva si are functie informativa de comunicare.Stilul publicistic/jurnalistic:exprimarea este accesibila cititorului cu o cultura medie, stirile se redacteaza succint, precis, la obiect; are caracter eterogen (imbina registre stilistice diferite) etc. Unde te intreaba de situatia de comunicare, poti spune ca aceasta e fictionala (stil beletristic) sau reala (celelalte 3 stiluri). La punctul 2, unde iti cere parerea personala, nu uita de conectori, sunt foarte importanti. Ce sa-ti mai zic...fii relaxata, citeste cursiv si cu intonatie textul dat, pastreaza contact vizual cu comisia cand dicuti cu membri ei, nu te pripi...ai totusi maxim 15 minute sa vorbesti.Incearca sa nu citesti tot de pe foaie. Dialogheaza cu comisia. Vor aprecia asta mai mult.Bafta iti doresc.

2 răspunsuri:
| valy a răspuns:

Pai eu sunt.in legatura cu desfasurare. o sa dai in clasa proprie cu 1, 2 profesori supraveghetori si la chestia cu carui stil apartine textul numai daca specifici iei jumate din punctajul acordat la intrebarea respectivawinking

| Rizer a răspuns:

Trebuie sa scrii si caracteristicile acelui text si sa argumentezi textul ca sa iei punctaj maxim:*