| callerofthestorms a întrebat:

Ce credeti despre companiile care au donat sute de mii de dolari cazului curent de drepturi in SUA si de ce ati decis sa nu mai suportati financiar respectivele companii?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Sunt ceva ani de cand companiile mari au inceput sa se implice politic, sa sustina anumite cauze care sunt cel putin discutabile - spre exemplu Gillette... Parerea mea? Sunt nevoit sa cumpar acele lame pentru ca nu gasesc o alternativa similara, altfel nu as mai fi luat nimic de la ei. Dintre companiile mari care finanteaza in Statele Unite noua miscare "b.l.m." sunt unele pe care nu le pot evita - spre exemplu Google. In rest nu stiu, jocuri nu prea cumpar, produse Apple nu folosesc, haine H&M sau Nike nu port, Coca-Cola si McDonalds nu prea consum deci pot renunta definitiv foarte usor.

| callerofthestorms explică (pentru Dismally):

Ai completa dreptate. Esti realist si based.

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce companii vorbesti si unde au donat ca e ambigua intrebarea ta

| callerofthestorms explică (pentru suntserios):

Discord, Square Enix, EA Games, Ben & Jerry's, Ubisoft de exemplu. Sunt foarte multe care au donat la aceasta batjocora de caz doar ca sa faca apel la massmedia-ul vestic cutreierat de leftisti prosti condusi de evrei cu turmele lor de oi. Tipuri de oameni care vor sa nu mai existe politie pentru ca anarhia este SUPER favorabila. Oameni care declara orice fiind "racist remark" si ajung sa faca petitie sa nu se mai produca sapun global, pentru ca este "rasist". Oameni care ignora datele exacte unde arata coerent ca negrii nu sunt opresati, ci de fapt mintea lor le face feste de la prea mult gang shooting intre ei.
Daca mai esti curios, poti sa cauti pe net ce companii au donat la aceasta propaganda evreiasca. Nu am sa le listez pe toate.
Nu am sa spun nici exact numele miscarii, din frica ca moderatorii de la TPU o sa-mi stearga raspunsul sau contul. Norma in zilele de astazi este sa ai o iubita transgender pentru ca altfel esti transphobic, deoarece tu nu vrei sa le "vezi" gender-ul. Hai lasa-ma. Nu vrei sa stii cati cretinoizi influenteaza si vor rula tarile vestice, doamne ajuta sa ramanem toti conservativi.

| graworu a răspuns (pentru callerofthestorms):

Mie imi este greu sa citesc multe randuri de scris deoarece am fost diagnosticat de mic cu dislexie, dar sunt de complet acord cu tine, ai dreptate!

| suntserios a răspuns (pentru callerofthestorms):

Aaa, pai zi asa ca la black life matters te referi, ca nu intelegeam...

da nu am nimic cu companiile alea, nu sunt rasist si nu ma deranjeaza ca incurajeaza egalitatea.

de la ajutor financiar pentru cauze care lupta impotriva rasismului la extremistii de care amintesti tu acolo e cale lunga

| callerofthestorms explică (pentru suntserios):

Nu incurajeaza nicio egalitate, din contra norma curenta este sa opresezi oamenii albi unde primesti o promovare la jobul pe care il ai.

https://www.forbes.com/......of-speech/

Din cate stiu dumneata stii engleza, poti sa cauti pe net o opinie mai based in legatura cu asta. Ti-ai facut o opinie foarte generalizata unde consideri ca anarhia din America numita "CHAZ" este un lucru modest si bun, unde toti oamenii inocenti care sunt ucisi sau raniti groaznic este un act al egalitatii si anti-rasismului. Din pacate nu este asa, iar ajutorul financiar nu exista. Toti banii se duc la cazuri politice pentru electie sau masonerie. (https://abc6onyourside.com/......oney-goes)

Rasismul sistematic nu exista, este doar un defect al mintilor oamenilor "woke" din vest.
Nu este o cale lunga, totul este sub nasul consumatorilor care refuza sa accepte adevarul si continua sa urmeze ce este mai hip si cool.

| callerofthestorms explică (pentru suntserios):

Https://abc6onyourside.com/......money-goes

Nu a mers link-ul de mai devreme.

| suntserios a răspuns (pentru callerofthestorms):

Nu e niciun alb oprimat stai linistit...
rasa alba nu a fost niciodata oprimata, mereu a condus lumea.

in continuare, niste extremisti ai unei miscari nu definesc miscarea in sine.
niste idioti care vandalizeaza magazine si darama statui nu reprezinta adevaratul rasism cu care se confrunta negrii zi de zi.

La fel cum extremismul tau nu defineste nicidecum miscare BLM

| callerofthestorms explică (pentru suntserios):

Este in-your-face obvious, daca nici acum nu poti vedea cum scopul "extremistilor" care controleaza aceasta miscare este de a acumula o putere contra oamenilor albi, esti dincolo de ajutor.
Controland o miscare inseamna sa ai followeri care iti suporta cazul. Care iti urmaresc ideologiile si manipularile.
Sa nu coenstientizezi acest fapt si sa ai optimismul deznadajduit si ca nu toti/majoritatea oamenilor care urmaresc acest caz sunt extremisti, acest fapt este lipsit de virtute. Negare bonta.

Trezeste-te. Nu mai urmari turma de oi si creaza-ti o opinie sincera.

| suntserios a răspuns (pentru callerofthestorms):

Rasa alba conduce economia, are cei mai puternici, bogati si influenti oameni. Controleaza cele mai mari puteri militare, economice si sociale ale lumii. Teoria ta a conspiratiei nu are niciun fundament in afara de rasismul tau.

| graworu a răspuns (pentru suntserios):

Cum ei nu au oprit gang warfare-ul chiar si cand si-au vazut semenii cum mor infata ochilor, nu o sa se opreasca din violenta nici cand isi primesc atat de multa atentie.
Zici ca nu ar trebui sa judecam toata rasa afro-americana din cauza a unora care vandalizeaza magazine, dar daca am oferi atentie tuturor negrilor, uitandu-ne doar la cei care fac ceva pentru societate, cei care se rezuma la violenta isi vor continua stilul de viata de maimute in timp ce nu intalnesc nicio sanctiune.
Rasa negrilor trebuie sa fie judecata in intregime, nu impartita pe grupuri, daca ei nu pot convietui cu cei de aceiasi rasa, cum ar putea convietui cu toata lumea?

| callerofthestorms explică (pentru suntserios):

Rasismul meu? Tu intelegi cine este rasist de fapt, sau continui sa ignori tot ce am spus mai sus?

| callerofthestorms explică (pentru suntserios):

"Teoria ta a conspiratiei nu are niciun fundament in afara de rasismul tau."
Si cum tot ce am spus mai sus defineste rasismul in orice fel? Pot sa sesisez doar un enunt rasist, dintre care nu a avut de a face in mare parte cu tot argumentul.

| suntserios a răspuns (pentru graworu):

Stilul de viata violent e dat de lipsa de educatie, care e data de saracie care e dat de discriminari samd... e un lant. Sunt multi multi negri care au iesit din acest lant, ceea ce inseamna ca se poate, deci premiza ta "Rasa negrilor trebuie sa fie judecata in intregime" e falsa

| graworu a răspuns (pentru suntserios):

Daca au putut unii sa iasa din ghetouri, pot si mai multi, dar mai bine sa nu ne certam pe faptul asta.
Dar cand vezi aceiasi negrii care merg ca huliganii prin ganguri cum zic ca sunt opresati pentru stilul lor de viata, te face sa crezi ca ei vor schimbare fara sa se schimbe.
Inteleg ca brutalitatea politiei este inumana si trebuie sa fie oprita, dar e greu sa fii de partea lor cand ei comit majoritatea crimelor.

| suntserios a răspuns (pentru graworu):

Brutalitatea politie nu e inumana, doar ca trebuie aplicata cui si unde trebuie

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

"adevaratul rasism cu care se confrunta negrii zi de zi"

Care rasism cu care se confrunta negrii in fiecare zi?

De blm nu doar se intampla sa se lipeasca si extremisti, blm e o miscare extremista. E de ajuns sa le citesti site-ul ca sa iti dai seama.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Fii negru pentru 1 an si incearca in societatea americana sa te lupti pe aceleasi lucruri precum un loc de munca calificat cu niste alti. Sa comentezi pe urma.

Mai bine, fii o femeie negra cu studii superioare si vezi cum o sa fie cand candidezi cu alte femei albe pe niste posturi calificate.

Da, fiind fun Trump e usor sa ii copii politica de hate la adresa strainilor si raselor desi nu ai trait o zi in pielea lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu am cum sa fiu negru. Spune-mi tu despre rasismul cu care se confrunta zi de zi negrii din SUA. N-ar trebui sa fie greu daca ai stiut despre ce vorbeai cand ai zis chestia aia.

Cred ca nu mai are rost sa-ti repet pentru a 3-a oara ca nu sunt fan Trump. Cand esti o drona bolnava nu ai cum sa intelegi ceva atat de simplu, ca se poate sa nu fii fan Trump si in acelasi timp sa nu il urasti pe Trump.

Care politica de xenofobie si rasism?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am scris mai sus care e una din probleme.

Femeile negre cu studii superioare din SUA au o rata de somaj de undva la 8%
Femeile albe cu studii superioare din SUA au o rata de somaj de sub 5%.

Asta e doar un exemplu.

Copii negri vad modele la TV in persoanele albe si bogate. Le e foarte greu sa se integreze intr o societate in care de mic ai impresia ca doar aia e cheia succesului.

Sunt sigur ca un negru care intra intr-un magazin sa faca cumparaturi oneste este din prima privit ca un suspect de furt mai des decat un alb

si exemplele pot continua...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

"Ti am scris mai sus care e una din probleme."

Ai vorbit despre un rasism cu care s-ar confrunta negrii in fiecare zi in SUA, apoi ai zis: "fii o femeie negra cu studii superioare si vezi cum o sa fie cand candidezi cu alte femei albe pe niste posturi calificate"

Asta nu dovedeste nimic. Sa zici tu chestii nu dovedeste nimic.

"Femeile negre cu studii superioare din SUA au o rata de somaj de undva la 8%
Femeile albe cu studii superioare din SUA au o rata de somaj de sub 5%"

Bine, da asta nu-i o dovada a unui rasism, si nu orice fel de rasism, un rasism cu care s-ar confrunta negrii, nu saptamanal, nu de 3 ori pe saptamana, ci in fiecare zi. Nu orice inegalitate e automat o nedreptate.

"Asta e doar un exemplu."

Aha.

"Copii negri vad modele la TV in persoanele albe si bogate. Le e foarte greu sa se integreze intr o societate in care de mic ai impresia ca doar aia e cheia succesului."

Daca ai reusit sa patrunzi tu cumva in mintile copiilor negri si sa identifici o asemenea impresie, e total nefondata. Laolalta cu acele persoane albe si bogate, sunt si persoane negre si bogate. Timp de 8 ani au avut un presedinte negru.

"Sunt sigur ca un negru care intra intr-un magazin sa faca cumparaturi oneste este din prima privit ca un suspect de furt mai des decat un alb"

Faptul ca ai tu certitudini nu dovedeste niciun fel rasism.

"si exemplele pot continua..."

Imi place cum insisti sa amintesti ca ai tu exemple. Bine, dar daca sunt la fel ca tot ce ai spus pana acum, nu sunt deloc exemple al unui rasism cu care s-ar confrunta in fiecare zi negrii din SUA.

Astept sa vorbesti si despre acele politici xenofobe si rasiste.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mna, eu ti am mai zis si la alta intrebare ca nu poti fi scos din alea tale trumpisme. Practic nu esti de accord cu nimic din ce am zis eu... pentru ca nu iti plac tie si cam atat. Cel putin primul exemplu e luat dintr-o statistica clara din SUA.

Restul din marturii ale persoanelor implicate... citit personale de mine prin diverse articole.

Si daca locul de munca nu e rasism zi de zi cu care se confrunta... ce sa zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Trumpisme? Esti prost rau de tot, e incredibil aproape.

Nu sunt de acord cu nimic din ce ai spus pentru ca ai spus numai rahaturi handicapate.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu argumentez ce scriu.
Tu doar contrazici si cam atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Rationamentele tale sunt oligofrene. Si de prea multe ori habar n-ai despre ce vorbesti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In continuare... Am adus argumente din studii și marturii. Faptul ca tu esti fan trump nu face rasismul sa dispară

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

"In SUA, negrii se confrunta zi de zi cu rasismul.
Dovada: Rata somajului din randul femeilor negre cu studii superioare e mai mare cu 3% decat rata somajului din randul femeilor albe cu studii superioare."

^ Asta ai spus. Ai mai tinut sa adaugi si ca e o "statistica clara din SUA", ca si cand asta ar avea vreo relevanta.

Asta e judecata de oligofren.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, corect. Stiu ca nu mai sunt la moda statistici de la instituțiile abilitate. Acum ne luam informatiile de pe link urile la care da share tanti Rodica pe Facebook. Hai ca m-am lamurit si cu tine. Singurele tale argumente în discuție sunt "prostovan" "tampenii" "oligofren" "handicapat". Meh ce sa mai. Fix profilul votantului lui Trump. Adica un needucat care intelege prost naționalismul, crede ca este cel mai important in societate si singurele argumente sunt jignirile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

N-au trecut nici 48 de ore de cand ti-am demontat prostiile de la cealalta intrebare cu declarati, date si statistici, tantalaule...

Daca nu-ti place sa ti se spuna ca esti prost si ca spui rahaturi handicapate, incearca sa nu mai fii prost si nu mai spune rahaturi handicapate.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai argumentat nimic. Ai contrazis. O mare diferență.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Se pare ca trebuie sa repet: N-au trecut nici 48 de ore de cand ti-am demontat prostiile de la cealalta intrebare cu declarati, date si statistici, tantalaule...

| graworu a răspuns:

Banii nu schimba oamenii, asa ca milioanele folosite pentru aceasta cauza intra in buzunarele masoneriei.