| Helloyellowday a întrebat:

Ce credeți despre Vlad Țepeș?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Parere buna, tragea in teapa hotii, boierii care asupreau oamenii de rand si faceau tampenii, de aia a si fost asasinat de fapt.

| LoveSleep a răspuns:

Un idiot.
Toti sunt mari influenkari in ziua de azi.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Il urasc! De ce? Ca s-a nascut prea repede. Rolul lui era in prezent in Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi pare rău că pentru mare parte dintre străini, acest Vlad Țepeș reprezintă singura lor cunoștință despre România. Cu mențiunea că mulți nu știu că e din România...
Este un personaj interesant, dar a ajuns exagerat și glorificat/demonizat. E bine că atrage turiști, dar nu mă mândresc prea mult cu el și sincer să fiu nu prea mă interesează. Am vorbit cu străini și când am zis ca sunt român, primul lucru la care s-au gândit e că sunt vampir straight face Ce chestie. Se gândeau că treaba asta cu Vlad Țepeș/Dracula/Vlad The Impaler cum spun ei, e o parte foarte importantă a culturii noastre. Cum e Napoleon la francezi și Henry al VIII-lea la englezi. Dar nu e chiar deloc așa. În afară de deținătorii boutique-rilor și centrelor turistice ce îl au în centru pe Dracula, pentru populația generală acest personaj e mai degrabă neimportant.