cami
| cami a întrebat:

Ce defect(e) am eu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti indulgenta, prea indulgenta, am privit uneori spre intrebarile tale, parca putin mai multa ambitie ti-ar trebui, n-ai incredere in tine, n-ai personalitate te revolti dar nu suficient, inclin sa cred ca o datorezi mediului in care a crescut sau cresti, timorata, nu esti superficiala dar esti speriata de ceva, cantaresti prea mult, emotiva, prea emotiva (viata este o jungla, musca cat mai ai cu ce ), o sa-ti fure prietenul prima prietena, sotul tot cea mai buna prietena (nu-ti face prietene ca te vor trada tu dai tot si ele vor profita ), trebuie sa scapi de ceva nu-mi dau seama de c e.

26 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Mai maihee hee Cami, sper ca nu te-a atins si pe tine narcisismul thinking
Defecte?! Poi nu stiu, in afara ca esti extrem de directa, inteligenta si amuzanta, nu prea iti gasesc multe defecte.Eu ti-am mai spus, daca pui o asemenea intrebare, NICIODATA nu o sa afli adevarul.Pentru ca sunt prea multi care nu spun verde in fata, si prefera sa se linguseasca, de dragul ¨prieteniei¨. Defectele tale sunt calitati pentru altii.si invers.Eu nu te-am laudat, consider ca sunt de multisor pe aici ca sa-mi dau seama din raspunsurile tale ceea ce esti, deci, nu-mi retrag nici un cuvant happy

cami
| cami explică:

Nu @secretel, ai inteles gresit. Am multe defecte, si vreau sa ma indrept. Dar cu naiba, daca eu nu-mi dau seama unde gresesc?! @fatacool01, la suflet.

cami
| cami explică:

Taly, chiar vreau sa aud parerea ta.

| anad a răspuns:

Dai un leu la ghicitoare, mincati-as? pot sa ti le spun pe cele trecute, prezente si viitoare...

| madalicious a răspuns:

Nu stiu... daca te-as cunoaste poate ti-as putea raspunde dar cunoscandu-te si considerandu-te prietena.sigur ti-as zice ca nu ai niciun defect.ca esti perfectawinking dar asta e altceva.

Janina
| Janina a răspuns:

Din intrebarea asta pot sa imi dau sseama ca ai nevoie sa fi laudata straight face

| dulshe a răspuns:

Toata lumea are defecte. Nu te cunosc, ca sa iti spun ce defecte ai tu... dar stai linistita...ca acele persoane care te iubesc... te iubesc si cu defecte si fara...indiferent ce ai avea.

| Anca a răspuns:

N-ai. laughing Poate esti tu femeia perfecta laughing

| LoveForShania a răspuns:

E o intrebare care ti-o pui zi de zi!
Dar la ce te referi? Daca la fizic, da-mi o poza cu tine si vedem!
Sau la sufletul tau?
Daca te-as cunoaste ti-as zice!
Bineinteles orice om are macar un defect.
Dar, trebuie sa trecem peste el si sa ne dam seama ca viata e frumoasa!
be yourself

| astertix09 a răspuns:

Definitia stricta din dex a defectului este:
DEFÉCT, -Ă, defecți, -te, s. n., adj. 1. S. n. Lipsă, scădere, imperfecțiune materială, fizică sau morală; cusur, meteahnă, neajuns, beteșug, hibă. ♦ Deranjament, stricăciune care împiedică funcționarea unei mașini, a unui aparat. ♦ Ceea ce nu este conform anumitor reguli stabilite într-un anumit domeniu. ♦ Dezavantaj, inconvenient. 2. Adj. Care s-a defectat, s-a stricat; care are un defect (1). – Din lat. defectus, germ. Defekt.
Daca ne referim strict la obiecte putem defini clar defectul si putem gasi metode de remediere.
Daca ne referim la oameni, atunci trebuie sa incepem putin sa filosofam.
Sa luam spre exemplu
pofta de a face sex
e un defect daca vrei sa apartii unui grup care practica abstinenta
abstinenta la randul ei e un defect daca vrei sa apartii unui grup care gaseste foarte normal sa faci sex cat mai des
bautura
e un defect daca vrei sa apartii unui grup care are ca norme morale respingerea bauturii ca mijloc de socializare sau ca mijloc de a te destinde
in schimb daca vrei sa apartii unui grup pentru care betia este o stare naturala, sa nu bei e considerat un defect
vezi tu e mult de spus in acest domeniu
e deprimant sa te intrebi ce defecte ai
mai bine intreaba-te ce trebuie sa faci pentru a fi acceptata de grupul tau tinta pentru a fi acceptata, iar daca asta se potriveste educatiei si principiilor tale morale fa-l, daca nu gaseste-ti un grup care iti impartaseste acele principii si idei

| mikey a răspuns:

Nu te cunosc sa-ti spun defecele, calitatile, insa din acest site trag cincuçluzia ca ai o calitate inteligenta...ai ajutat multi oameni...

| angella1972 a răspuns:

Esti o femeie, deci esti sensibila la lucruri frumoase, la cuvinte dulci, la mirosul florilor.esti emotiva pentru ca plangi si atunci cand esti trista, dar si de fericire.esti vesnic nemultumita de felul cum arati. spui ca n-ai putea trai faraun barbat langa tine, desi nu e nimic ce el poate face iar tu nu, deci esti putin mincinoasa.nu-ti place singuratatea, te simti bine cand imparti cu prietenele tale cafeaua care ti-a mai ramas, deci esti risipitoare.mai vrei sa stii si altceva?

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Ce intrebare stupida! nu te supara dar dupa mine cum vrei tu sa iti raspunda cineva concret daca nu stie cum arati sau ce fel de persoana esti?

| Rose_2860 a răspuns:

Da de unde sa stiu eu?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@allina Astea de unde le'ai scos? In special ultima parte. Geniala, am ras bine. Imi faci si mie o descriere gen asta?laughing))
Mie mi se pare ca esti chiar invers. Pentru varsta ta (15 sau 16, ca nu mai tin minte) esti foarte inteligenta si cu bun simt. Asta e impresia pe care mi'ai lasat'o mie. La defecte nu ma bag ca nu te cunosc foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ce defect nu ai?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca ajutorul meu este nepretuit, asa ca o sa te ajut big grin Principalul tau defect, este ca nu ma mai iubesti laughing tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul sigur pe care-l cunosc in mod sigur. Pu-i intrebari la care le cunosti raspunsul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taly, am o inima imensa, tu ai o camaruta intreaga in inimioara mea imensa happy big hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare avem calitati si defecte...acum bineinteles ca nu trebuie sa cautam perfectiunea, pentru ca nimeni nu-i perfect.Defectele tale, nu le poti cunoaste decat tu si apropiatii taiwinkingacestea, pot fi corectate cu vointa si incredere, nu fi suparata daca ai cateva defecte pe care nu le poti corectawinkingdin cate am scris si mai sus-nimeni nu-i perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The ugly truth! asta e o sintagma folosita intr-una din cele mai frumoase comedii cu acelasi nume http://missedashow.net/media/4639/The_Ugly_Truth_2009/
ceea ce vreau sa spun este ca, daca cineva iti va spune in fata asta nu vei vrea ca acea persoana sa iti fie prieten/a pentru ca te critica, si adevarul doare.
spunand cuiva ca are defecte inseamna ca il ataci, nu cunosc pe cineva sa accepte sa i se spuna ce defecte are. aici e nevoie de tact, de cineva care sa poata sa te ajute sa iti indrepti acele defecte motivandu-te sa iti gasesti singura aceste neajunsuri pentru a te dezvolta, cauta pe net, daca sti engleza, carti audio sau pdf uri despre dezvoltarea personala.
O carte foarte buna este Words That Work: It's Not What You Say, It's What People Hear By: Frank Luntz
Oamenii nu se "repara" asa ca obiectele. Una e cand vorbesti despre un produs ca are defecte, si trebuie imbunatatite anumite caracteristici si alta este sa vorbesti unui om ca a gresit, sau ca are defecte dupa sistemul de valori al unui om sau al unui grup.
Gandeste - te putin, cati copii cunosti cu defecte? Ei nu s-au nascut cu defecte, de caracter sau fizice pentru ca au vrut. Daca fizic nu sunt ca ceilalti copii "normali" este pentru ca au intervenit anumiti factori mutageni in formarea lor ca embrion, si aici au contribuit si parintii prin faptul ca s-au expus la acei factori, fie voluntar, fie involuntar.
Daca vorbim de defecte de caracter, atunci putem spune ca acel copil, la un moment dat din dorinta lui de a socializa cu ceilalti a facut ca ei pentru a fi acceptat, iar la un moment dat ce faceau ceilalti nu a fost acceptat de un alt grup. E mult de discutat aici. Iti doresc succes pe drumul tau de perfectionare personala. Cauta mai multe despre programarea neurolingvistica, sau despre NLP si vei intelege mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu te accepti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te cunosc ca sa imi dau seama ce defecte ai... dar un lucru pot sa iti spun sigur
toti avem cate un defect.nimeni nu e perfect, da odata vazut acel defect este bin esa incercam sa il corectam... putem face dintr-un defect o calitate

| totul-online.tk a răspuns:

Defectul de a intreba de tine

| nix a răspuns:

Esti expert TPU!