| puidetigan a întrebat:

Ce este prietenia? si cind poti avea incredere intr-un prieten?

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Mi-e milă de cum poate să treacă lumea prin viaţă fără să creadă în prietenii şi iubire adevărate...este ca şi cum ai trece prin Paris fără să vrei să vezi turnul Eiffel deoarece te temi că nu va fi ceea la ce te aşteptai. Ideea este că pentru a menţine o prietenie trebuie să fim sinceri atât cu cel de lângă noi dar mai ales cu noi. Pentru a beneficia de o prietenie reală trebuie ca mai întâi să înţelegi oamenii şi să te cunoşti pe tine. Să îţi dai seama cum eşti tu de fapt ca un prieten. Înainte să vrei să primeşti, trebuie să dai, să dai tot ce poţi dar să ţii minte că ceilalţi poate pot mai puţin ca tine iar acest lucru nu înseamnă că nu sunt prieteni adevăraţi. Este mai complicat de atât. Oricât aş spune, orice aş face, tot nu voi ajunge nici la cea mai mică parte din sentimentul real. Trebuie să o simţi. Eu pot spune că o simt, chiar dacă numărul real de prieteni nu cred că îmi trece de 5... în rest doar cunoştinţe am.

5 răspunsuri:
| AddaXD a răspuns:

Prietenia este un sentiment frumos, el se leaga intre doua persoana. Prietenia inseamna incredere, onestitate si sa te intelegi bine cu cel de langa tine. Nu este usor sa castigi increderea unui prieten, dar daca pastrezi secretele lui pe care ti le zice avand incredere in tine este un pas mare spre a crea increderea. Prietenia este dupa mine unul din cele mai frumoasa cuvinte happy

Răspuns utilizator avertizat
| Dooolce a răspuns:

Prietenia este o floare rara.nu multi au prieteni adevarati.intr-un prieten poti avea incredere atunci cand nu te lasa la greu si te ajuta in orice circumstante te-ai afla. daca nu are vointa de a te ajuta nu este un prieten adevarat

| Roshketz a răspuns:

Pentru mine un prieten e cel care iti spune adevarul, bun sau rau, indiferent de situatie. Prieten e cel care te cearta (si daca e cazul te si bate) cand faci o prostie, cand faci ceva ce-ti poate face rau la urma urmei si nu cel care te incurajeaza sa o faci. Prieten e cel care stie ce ti se intampla fara sa fie nevoie de mai mult de o privire...Nu stiu.restul se simte si atat.

| aanndreeaa a răspuns:

Prietenia?
Exista o groaza de citate si definitii si multe alte chestii despre prietenie.
Eu cred ca prietenia nu exista.la fel cum nu exista nici prietenii adevarati.
Poate doar amici.si tine minte.doar in tine poti avea cea mai mare incredere.
Eu nu cred in chestia asta.amici,cunostinte.NU prieteni.