| ady_7987 a întrebat:

Ce este un cvintet? Am la romana sa fac un cvintet de la un cuvant si nu stiu ce e cvinetul asta ca nu am facut lectie.

4 răspunsuri:
| OchyDeViperă4Love a răspuns:

Cvintet = Formatie muzicala formata din 5 oameni
Sper ca te-am ajutat happy
Funda?

| AnonimGirl010101 a răspuns:

Cvintetul este o poezie cu 5 versuri alcătuite astfel:

- Primul vers este un cuvânt-cheie care denumeşte subiectul ce urmează să fie descris. Cuvântul trebuie să fie un substantiv.
- Al doilea vers este format din 2 adjective ce descriu subiectul.
- Al treilea vers este format din 3 verbe, de obicei la gerunziu.
- Al patrulea vers este format din 4 cuvinte (o propoziţie) care exprimă sentimentele faţă de subiectul în temă.
- Ultimul vers este format dinr-un cuvânt care îl caracterizează pe subiect
Observaţie: Subiectul este titlul, după ce faci tu tot cvintetul.

Uite aici un cvintet ca exemplu:

Amintiri din Copilărie
-cvintet-

Nică
Zglobiu; Ruşinos
Furând; Minţind; Vânzând
Nică, un copil problematic.
Distrându-se

sper ca te-am ajutat :* happy
Fundita :*