| AndreeaRullz a întrebat:

Ce este un ordin de plata?

2 răspunsuri:
| L a răspuns:

Ordinul de plata reprezinta dispozitia data de o persoana, numita ordonator, unei banci, de a plati o suma determinata in favoarea unei alte persoane, numita beneficiar, in vederea stingerii unei obligatii banesti a ordonatorului fata de beneficiar.
Partile implicate in derularea unui ordin de plata sunt: ordonatorul, cel care initiaza operatiunea, beneficiarul, cel in favoarea caruia se face plata si bancile care au rolul de prestatoare de servicii.
Caracteristica ordinului de plata este aceea ca el poate fi anulat sau modificat de catre ordonator. Pe de alta parte, ordinul poate fi simplu sau documentar, acesta din urma fiind folosit in tranzactiile internationale. Sper ca te-am ajutat :*

| stresu a răspuns:

E o hartie mica si urata, dar cu o super-putere unica in lume: cum apare, cum incepe sa ti se goleasca portofelul.