| Fineness a întrebat:

Ce este un titan?

Răspuns Câştigător
| Xlove64 a răspuns:

Titan (pl. Titani) (greacă: Τιτάνες) este denumirea purtată de cei șase fii ai lui Uranus și ai Gaiei: Coeus, Crius, Cronos, Hiperion, Iapetus, Oceanus (titani) și cele șase fiice: Mnemosyne, Phoebe, Rhea, Theia, Themis și Thetys (titanide). Ei alcătuiau prima generație divină, precedentă olimpienilor. La îndemnul mamei lor, unul dintre ei, Cronos, și-a mutilat tatăl și i-a luat locul, devenind stăpânul universului. Când Cronos a fost detronat la rândul său de către Zeus, frații săi, titanii, i-au venit în ajutor și le-au declarat război olimpienilor. Lupta - cunoscută sub numele de titanomahis - a durat zece ani și s-a sfârșit cu victoria olimpienilor. Drept pedeapsă titanii au fost trimiși de către Zeus în Tartarus.
Denumirea mai este purtată de câțiva zei și semizei, care erau descendenții titanilor (de exemplui fiii lui Iapetus și ai Clymenei.)
Era un grup potrivnic zeilor olimpieni, personificau mai ales forțele naturii. În tradiția greacă erau considerați adesea iraționali și reprezentau forța oarbă a violenței primitive.
happy

2 răspunsuri:
| Larisa_8916 a răspuns:

Gfhdgfdh