| MisterKat a întrebat:

Ce faceati cand erati in perioada studentiei?! Daca s-ar putea as dori si raspunsurile celor care au fost studenti si inainte de Revolutia din 1989, adica in perioada comunismului. Cu ce isi ocupau studentii sau cu ce va ocupati timpul cand erati studenti?! Astept raspunsurile voastre! Multumesc! O zi buna!

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

A fost cea mai frumoasa perioada din viata mea. Am terminat facultatea in 1988, deci, inainte de "revolutie".
Mergeam la cursuri si seminarii.
Uneori, mai saream cate un curs, rugand o colega sa ia cursul la indigo. Deh, nu erau xeroxuri, nu erau reportofoane, nu erau nici macar telefoane mobile.
Mergeam la o bere cu gasca si, cand aveam bani, chiar plateam berea aia.
Faceam niste bairamuri tepene, cam in fiecare sambata seara.
Mergeam des la Teatru si la Filarmonica. La cinematograf, mai rarut, ca erau mai mult filme rusesti, unguresti, poloneze si bulgaresti.
Aveam bani putini, fumam tigari ieftine si faceam blatul pe tren si pe transportul in comun.
In sesiune, invatam ca disperatii, zi si noapte, band litri de cafea si umbland ca niste Zombie prin camin in cautarea cursurilor lipsa.
Mancam la cantina si asteptam cu stomacurile lipite de sira spinarii pachetele de acasa.
Daca am reusit sa supravietuiesc mancarii din anii aia de la cantina, nici nu cred ca ma voi intoxica vreodata cu ceva de mancare. Oricum, vreo 4 ani dupa ce-am terminat facultatea, nu m-am mai atins de mazare, ca-mi facusem plinul.
In orice caz, acum o luna, cand, dupa 22 de ani, am mers cu fi-meu la Iasi sa se inscrie la facultate, i-am aratat toate locurile pe care le batusem ca studenta. Si mi-a facut o enorma placere.

2 răspunsuri:
| MisterKat explică:

Foarte frumos, ardnaxur1961! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andraxur, ai uitat sa spui ca mai avea cite unu' video si televizor color si se stringeau cite 20-30 de insi la el. Stateau calare unii peste altii intr-o camaruta. Asa mai vedea studentu' filme americane tongue