NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Ce frumos a nins! Şi parcă deja miroase a iarnă, a copilărie, a brad, a portocale, a haine ude, a bucurie, a poveşti în faţa focului...
A nins şi la voi? Vouă a ce miroase prima zăpadă?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Si totusi, dupa ce momentul euforic trece, realizezi ca ninge de peste 35 de ore viscolit, dai la lopata sa eliberezi drumul, nu ti se deschide poarta, s-au intepenit nu stiu ce balamale, ai oameni inzapeziti in vama la Nadlac si-acus li se ispraveste combustibilul, ramai fara tigari si magazinul de langa tine nu-i deschis fix azi! trebuie sa-ti duci plodul la meditatii la mate fix in coltul celalalt al unui oras paralizat, nu-ti mai miroase nici a copilarie, nici a portocale, nici a 2012, nici a Europa, te trezesti aruncat in timp si ti se spune:"Descurca-te sau mori!"

192 răspunsuri:
| 3Cata3 a răspuns:

Miroase a iubire si sarbatori big grin (ai destule raspunsuri laughing )

| dianadiana14 a răspuns:

Hmmm,la Iasi a nins in noaptea de Mos Nicolae. Mirosul mandarinelor e specific iernii, nimic nu e mai placut decat sa mananci baxuri de mandarine, sa stai langa calorifer si sa te uiti pe geam la fulgii de nea

| Louuder98 a răspuns (pentru dianadiana14):

Da,dar aia nu prea a fost ninsoare, mai ales ca pe seara s-a topit aproape de tot...

Răspuns utilizator avertizat
| Louuder98 a răspuns (pentru Andrei2000454):

winking

| dakrismak a răspuns:

La mine tuna si fulgera rolling on the floor

| sweetheart16 a răspuns:

Da, a nins si este superb!
M-am trezit dimineata si oobisnuinta m-a impins inspre geam. Cand ce sa vezi?! Ningea. dar ningea atat de frumos, de linistit, fiind si duminica parca tocmai se instalase in mine o stare de armonie. Ningand toata noaptea precedenta s-a depus un strat de zapada. E minunat sentimentul cand vezi prima zapada, cel putin din perspectiva mea. Iubesc, put si simplu iarna. Si acele zile cand ninge si totul e alb, iar eu stau in casa, la caldura, cu un ceai cald, o patura si o carte buna. Sa nu mai vorbim de spiritul sarbatorilor care vin cu pasi repezi pe care deja il simt in suflet.
Nu pot sa mai zic decat ca sunt fericita.
Va urez o iarna minunata tuturor de pe aici si nu numai. Va pup

| NOname explică (pentru sweetheart16):

Mulţumesc, Ana Maria. Şi ţie la fel.

Ceva dulce, uşor şi luminos, asemenea stării tale şi energiei pe care o transmiţi.
http://youtu.be/lE4xdxWCbMo

| sweetheart16 a răspuns (pentru NOname):

Şi eu îţi mulţumesc!
Îţi spun sincer, răspunsul tău l-am primit ca pe un dar. Un dar superb. Mulţumesc din suflet.

| NOname explică (pentru sweetheart16):

Mă bucur mult, Ana Maria.
Eşti o prezenţă plăcută de felul tău aşa. Te mai aştept.
Noapte bună.

| Roxuts_Ureniuc_1995 a răspuns:

La Suceava ninge puppy dog eyes!

| ionutz20cm a răspuns:

La Bucuresti nucrying

| Ancutza99lovly a răspuns:

In oltenia a nins, am luat spoiala chiar daca nu a fost placut macar ma bucur k a nins :*

| 1Qitu a răspuns:

La mine intr-adevar a nins si miroase prin zapada numai a pipi de caine. Nu sunt sigur ca asta e mirosul copilăriei, a bradului, a portocalelor, a hainelor ude

| robertdutu2000 a răspuns:

La Bucuresti nu a nins, dar miroase a aer curat(mirosul iernii).

| ScarecrowFarmer a răspuns:

Pai nu a nins in muntenia sad dar vesti bune! De luni incepe ninsoarea Munteni! YEEEEE, FULL JOY!

| Lorelei2121 a răspuns:

Nu, nu in Bucuresti. Pai probabil miroase a cadouri si atmosfera placuta din preajma bradului si a vacanta chiar

| larisuka12 a răspuns:

A copilarie si la vremurile gand ma distram nu-mi pasa de nimic...

| deniss_2179 a răspuns:

Si eu ma rog sa nninga

| Abbiie a răspuns:

Mie imi miroase a apa...a plouat toata noaptea. [in Ilfov]

| Yulya1515 a răspuns:

Pai la Craiova a nins. dar dupa a plouat si s-a topit zapada.

| StefyGirl12 a răspuns:

Eu locuiesc in Ploiesti si aici nu a nins...a nins foarte putin dar apoi a plouat si nu se mai vedea!

| DnZ05 a răspuns:

Eu locuiesc in Norvegia.Zapada este mare aici.Sunt departe de casa, anul acesta nu o sa fac Craciunul in tara.Am familie acolo, am prieteni, acolo am tot trecutul dar acum traiesc in prezent si nu trebuie sa ma gandesc la ce a fost.Am si aici familie dar parca, Craciunul nu este la fel. Oriunde am fi trebuie sa simtim spiritul Craciunului si sa ne bucuram de nasterea Mantuitorului.De Craciun trebuie sa fim curati sufleteste, veseli.

| dutzuganea a răspuns:

Pela noi la Galati a nins o singura data.

| cezar9999 a răspuns (pentru dutzuganea):

Hei si eu stau in Galati si na nins doar o singura data de foarte multe ori

| deyutza135 a răspuns (pentru dutzuganea):

Da si aia foarte putin stratul a tinut 3 orecrying

| RALenSEE a răspuns:

Eu traiesc in moldova o nins da putin dar miroase a zapada, a portocale.dar bradul noi il punem pe 24 decembrie mereu ca mai mult sa tie.insa a ploat si nu mai este zapada.=(

| pisi16 a răspuns:

Eu stau in slatina si la mine a nins doar o zi si atat dupa sa topit zapada din pacate si eu credeam ca insfarsit pot sa ma bulgaresc si sa fac frecus la prietenii mei

| Sidooo a răspuns:

La noi nu a nins incă ..asteptam dar miroase a mere coapte a portocale.tongue deja e iarna

| Bosuletzu_Vostru_Amy_1989 a răspuns:

Mie imi miroase a fericire

| relu31 a răspuns:

Ani trec si noi cu ei deodata,ce-a fost nu va mai fi vreodata copilaria, jocurile deoadata s-au spulberat ca praful suflat de vant, timpul n-ea schimbat odata cu el, de acum copilaria v-a ramane doar in amintirile noastre si n-e vom aminti de clipele frumoase care nu se vor ma intoarce niciodata.totul in jur devine vechi si fara vlaga si ne trezim c-a trecut o viata intreaga.l

| NOname explică (pentru relu31):

De ce aşa pesimist? Eu şi acum mă declar copil.

| relu31 a răspuns (pentru NOname):

Amintirile poate te fac sa fii sau poate inca esti tongue totul se schimba!

| relu31 a răspuns (pentru NOname):

Copilaria e farmecul in timpul trecut pote acum sunt doar amintiri!

| NOname explică (pentru relu31):

Ne pierdem copilăria, când lăsăm să moară copilul din noi. Până atunci toţi suntem copii.

| georgicka a răspuns:

Prima zapada miroase a proaspat!

| beuty00beuty a răspuns:

Nu a nins din oacate dar as vrea sa ninga.