| SpoiledBrat a întrebat:

Ce înseamnă alter ego?

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Split personality sau pe romaneste, o persoana cu dubla personalitate.

| Celdrept a răspuns:

Când ai o alta personalitate care e intru totu diferita de cea principala, e gen când ești total diferit, ai o personalitate paralela!

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! "Alter ego" este un termen din latina si se traduce "celalalt eu" sau " al doilea eu". Este este folosit in diverse contexte, inclusiv in literatura, psihologie sau divertisment.
In literatura un "alter ego" poate fi un personaj care reprezinta o latura ascunsa a autorului sau personajului principal.
In psihologie, "alter ego" poate fi legat de ideea de personalitate multipla. Unii psihologi spun ca oamenii pot dezvolta "alter ego" pentru a face fata stresului si a se adapta la diferite medii sociale (adica una esti la scoala cu prietenii, alta esti acasa in mediul tau).
Cu alte cuvinte, "alter ego" -ul este o alta identitate, permitandu-ti sa fii 2 in 1 (2 oameni in acelasi trup). Sper ca m-am facut inteles!