| Edmund a întrebat:

Ce înseamnă atunci când îi întinzi mâna unei persoane la modul să dai mâna în semn de respect dar acea persoană te refuză pe față, nu întinde mâna? Cum interpretați voi acest gest?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cine este acea persoana, daca iti este: profesor, director, ruda, prieten sau un simplu necunoscut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Înseamnă că l am supara cu ceva pe respectivul.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu vrea sa mai audă de tine, poate a deranjat-o vreun gest de-al tau

| LordCristobal a răspuns:

Nu o iau ca pe o lipsa de respect pentru ca exista mai multe motive pentru care o persoana nu vrea sa dea noroc.Si un motiv ar fi igiena.De exemplu unele persoane au exeme sau iritatii pe maini si nu pot sa dea mana cu cineva.La altii le e frica sa se infecteze sau altii sunt prea timizii sa dea mana cu cineva.
Dar depinde si de context si de persoana.Dar daca o persoana nu da mana cu tine si da mana cu ceilalti prieteni de langa tine poate fi intrepretat ca un gest de lipsa de respect.

| Lupică27 a răspuns:

Cine mai e frate sanatos la cap in ziua de azi?

| SuNaM a răspuns:

Inseamna ca relatia pe care el o are cu tine este una nu neaparat ostila, dar omul ti-a spus pe romaneste ca nu dau salut cu tine ca nu vreau si nu te consider prieten. In schimb, daca aveti o problema mai veche si tu te-ai dus cu buna credinta iar el face asta, eu as lua-o ca pe o provocare sa vada cum reactionez la lipsa de respect. In cazul asta, ori as fi zambit la el intr-un mod sfidator si plin de incredere m-as fi uitat la el din cap pana in picioare si as fi plecat. Incredere omule, atat iti trebuie in tine. De multe ori limbajul corpului spune ce nu spun cuvintele in veci. Si de asemenea, daca nu ai treaba cu omul si nu ai avut vreodata poate omul este autist si nu suporta atingerile fizice. Sunt multe. Poate e tipul cu bro fist. Who knows. Ce relatie aveti?