| Molusca a întrebat:

Ce înseamnă crush? Mulțumesc!

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cuvantul provine din limba engleza si inseamna "a zdrobi" sau "a strivi". Pe langa asta, mai este folosit si pentru o eventuala persoana de care te-ai indragostit, pentru ca ea "te zdrobeste" cumva la inima si te face sa te simti in anumite feluri, indragostit de ea. Desi majoritatea romanilor au inceput sa foloseasca acest cuvant special pentru partea cu dragostea... este totusi ceva cam absurd si luat de bun, cand ar putea foarte frumos sa foloseasca termenul in romana.

| CostinAlamariu a răspuns:

Crush înseamna motivul pentru care idolatrizezi oameni care nu iti merita atentia doar din cauza unor porniri biologice. Un om echilibrat n-ar trebui sa aiba niciun "crush"

| siriusblack98 a răspuns:

Persoana pe care o ''iubesti''. Zic iubesti in ghilimele pentru ca respectivul cuvant (crush) este folosit de kinderi in mod exclusiv care confunda iubirea cu gagicareala ieftina de 14 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru astfel de termeni care nu se traduc mot à mot poti cauta pe google cuvantul urmat de " urban dictionary ", in caz ca nu stii engleza poti sa traduci definitia cu google translate.
https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Crush