| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce inseamna efectul Placebo?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Exemplu
Tu iei o pastilă gen vitamina C când te doare capul deşi nu ştii că ai laut vitaemina C şi îţi trece capul deşi nu este un analgezic.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Efectul placebo dovedeste faptul ca creierul uman poate sa creeze iluzii prin care putem depasi anumite situati, sunt foarte multe exemple exista placebo pozitiv gen daca ti in mana un sac de pene de un 1kg si ceva mic de 1 kg sacul ti se parea mai greu sau daca crezi convigator intr-un tratament, plecobo negativ e ca daca gadesti negativ despre acea situatie de exemplu un ciocan dat peste maini va durea daca subiecti au vazut maini rupte de acel ciocan invers daca vede ca e ok nu vor simti durere la fel, uni stomatologi au scos masele cu acel efect prin hipnoza vezi cum se leaga ele

| OnuOnulică a răspuns:

Lucru religios.

| T0T a răspuns:

Tratamente care îți pun la lucru creierul fără ca tu să îți dai seama(de fapt și asta e ideea).

| Mădă0611 a răspuns:

Vindecare prin credinta. In unele cazuri de folosesc pastile fara vreo substanta activa, unora si l-au dat pastile goale impotriva cancerului, si s-au vindecat, si in unele cazuri apa sfintita. laughing Exista si nocebo, care e imbolnavire prin credinta. Daca ai mancat toata viata cartofi prajiti si iti spune cineva ca sunt sanse foarte mari sa faci cancer, daca te-a convins, e posibil sa faci cancer, ca au vreo legatura cartofii prajiti sau nu.

| neca a răspuns:

Tratamente false care au efect doar pentru ca persoana tratata se asteapta sa aiba efect