Întrebare recomandată | Drimmero a întrebat:

Ce inseamna pentru voi un om inteligent? Ati intalnit pe aici persoane inteligente cu adevarat? Daca da, ce a facut de ati ajuns la concluzia asta?

Răspuns Câştigător
| AndreiRobert22 a răspuns:

Poate fi vorba de inteligenta artificiala insa. In om intelligent nu presupunere neaparat cunoastere/recunoastere si cultura generala. A fi o persoana inteligenta inseamna sa stii sa te descurci in orice domeniu, o persoana inteligenta nu trebuie sa fie "tocita" pe in singur lucru/subiect. Inteligent esti atunci cand stii sa te folosesti de ceea ce stii si cunosti, trebuie sa stii sa pui in aplicare tactici si tehnici pentru a devein in om de success. Om de success nu inseamna, om bogat si toate cele. Om de success e Acela care si-a indeplinit toate scopurile cu success, iar pentru unii scopul vietii poate fi altul decat bogatia si scopuri de "crestere" pe plan personal. Bafta happy

79 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Nu exageram, pentru ca eram ironică, draga laughing

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Ironia este o alternativa a unui om inteligent, te pui in tema fara sa vrei...

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Și tu, atent ca întotdeauna, observi și te prinzi de idee repede. Atâta inteligenta.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

De observat observ ceea ce trebuie,, d-aia am doi ochi, sa fiu atent in 4, nu in 2.
Nu pot sa zic ca nu ma duce bibilica,, mai am si eu scaparile mele.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Am observat și eu că te duce. smug

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Da? Merci,, e reciproca treaba si aici, ca sa zic asa.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Mersi thinking Mai e pe undeva reciprocă? laughing

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Pe parcurs vom putea vedea asta,, pe parcursul conversatiilor, sa nu se gandeasca ceilalti la nu stiu ce/

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ești un șmecher și jumătate laughing). Îmi propui sa mai conversam? Este bine. Înseamnă ca sunt un partener bun de conversație.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Esti o partenera buna de conversatii, nu zic nu.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Hai, saru'mana! Și tu.

| RAY a răspuns:

Pentru mine un om inteligent e cel care detine multe informati, e o minte deschisa spre nou, creativ, are imaginatie buna etc

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Sa cresti mare!

| Drimmero explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca pentru tine cel care are multe informatii e inteligent? Pai. daca are prea multe si nu stie sa le puna in practica cam degeaba le are, daca intelegi ce zic.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

E o șansă bunicică. Văd campionatul la City iar noi diavolii cu șansa a doua.

| SamuelGhinea18 a răspuns:

Nu există oameni inteligenți, ci doar norocoși.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Slabe sanse... sa aiba United vreo sansa, fara sa fiu subiectiv absolut deloc, Arsenal e peste United ca lot si ca joc.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Not. Arsenal e mult mai bine ca altădată dar sincer până și pe Liverpool o văd cu șanse să o depășească dacă nu pleacă Coutinho la Barcelona. Mai ales dacă nu îl mai aveți pe Alexis.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu am întâlnit până acum laughing

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Daca e o fiinta inteligenta le va folosi inteligent

| PersonajFictiv a răspuns:

Sigur nu consider inteligent din partea unei persoane memoratul unor chestii, pentru ca asta nu e o dovada de inteligenta ci doar de o memorie buna.
Pe de alta parte, intelesul acelor chestii poate sa fie o dovada de inteligenta.
Consider ca si alegerile pe care le faci in viata, sunt o dovada de inteligenta, sau de prostie.
Da, am intalnit pe aici persoane inteligente.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Nu am nicio rautate cu Pool,, dar ei si titlul...
Alexis pleaca doar cu o singura conditie, doar daca vine Mbappe la Arsenal, doar asa pleaca Alexis de la noi, daca nu vine nu va pleca chilianul.
Macar sa vina Lemar, ala ne-ar ajuta enorm, unul dintre ei 2 vin la Arsenal in vara asta.

| Drimmero explică (pentru RAY):

Asta e o conditie,, tu ai zis ca trebuie sa aiba informatii multe, degeaba le are daca nu stie sa le foloseasca/

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero explică (pentru PersonajFictiv):

Foarte bine ca ai intalnit, ai fost unul dintre norocosi.
Cum ziceam,, inteligenta e mult prea complexa, de multe ori e interpretabila si poate fi chiar si inselatoare.

| Drimmero explică (pentru KoroSensei):

Esti sigur?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man stai sa isi explic ce inseamna inteligenta
https://www.youtube.com/watch?v=AwMY7cbKU3c
exista mai multe tipuri de inteligenta
creativitatea =lucru care ne deosebeste de restul animalelor
imaginatia =putem sa ne imaginam lucruri care nu exista =ceva specific uman
memoria = a putea retine informatia si a putea ca sa o intelegi,e o mare diferenta intre cunosc ca pamantul se invarte in jurul soarelui si a sti de ce?
abilitatea de socializare,mai nou se pune accentul pe inteligenta emotionala
inteligenta logica =matematica, fizica
este mai multe tipuri de inteligenta, eu m-am referit la faptul ca cine are o minte deschisa, rationala poseda o anumita inteligenta, lucru dovedit de multe studii, repet nu informati gen cancan da

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Savantii descopera lucruri, de la o descoperire se nasc alte 100 de intrebari care ii baga in deruta mai mult ca inainte. Se aduna si se minuneaza cat sunt de prosti si nestiutori de la o zi la alta. Tu vrei sa acorzi Nobelul TPU. Hai ma...