Întrebare recomandată | Drimmero a întrebat:

Ce inseamna pentru voi un om inteligent? Ati intalnit pe aici persoane inteligente cu adevarat? Daca da, ce a facut de ati ajuns la concluzia asta?

Răspuns Câştigător
| AndreiRobert22 a răspuns:

Poate fi vorba de inteligenta artificiala insa. In om intelligent nu presupunere neaparat cunoastere/recunoastere si cultura generala. A fi o persoana inteligenta inseamna sa stii sa te descurci in orice domeniu, o persoana inteligenta nu trebuie sa fie "tocita" pe in singur lucru/subiect. Inteligent esti atunci cand stii sa te folosesti de ceea ce stii si cunosti, trebuie sa stii sa pui in aplicare tactici si tehnici pentru a devein in om de success. Om de success nu inseamna, om bogat si toate cele. Om de success e Acela care si-a indeplinit toate scopurile cu success, iar pentru unii scopul vietii poate fi altul decat bogatia si scopuri de "crestere" pe plan personal. Bafta happy

79 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Inteligent înseamnă a vorbi doar din propria experiență, cu rezervele de rigoare și a chestiona absolut totul. Un om inteligent îl consider cel a cărui afirmații se bazează pe cazuri concrete, nu din auzite sau din burtă că așa i se pare lui sau îi place să creadă. Am întâlnit câțiva pe aici care aduceau a inteligență, clar mult peste media site-ului. Dar nu i-am cunoscut personal astfel încât să îmi pot forma o părere clară. Nu cred că mai activează, nu sunt la curent cu cine mai e pe aici.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

E buna si remarca ta, experienta poate gestiona inteligenta,, experienta de viata ma refer.
PS: Mai crezi ca United castiga campionatul?

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

E o șansă bunicică. Văd campionatul la City iar noi diavolii cu șansa a doua.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Slabe sanse... sa aiba United vreo sansa, fara sa fiu subiectiv absolut deloc, Arsenal e peste United ca lot si ca joc.

| Bacemi a răspuns (pentru Drimmero):

Not. Arsenal e mult mai bine ca altădată dar sincer până și pe Liverpool o văd cu șanse să o depășească dacă nu pleacă Coutinho la Barcelona. Mai ales dacă nu îl mai aveți pe Alexis.

| Drimmero explică (pentru Bacemi):

Nu am nicio rautate cu Pool,, dar ei si titlul...
Alexis pleaca doar cu o singura conditie, doar daca vine Mbappe la Arsenal, doar asa pleaca Alexis de la noi, daca nu vine nu va pleca chilianul.
Macar sa vina Lemar, ala ne-ar ajuta enorm, unul dintre ei 2 vin la Arsenal in vara asta.

| Speed99 a răspuns:

Drimmi, sa fim seriosi - la cat de prost sunt, pana si tu esti un geniu in comparatie cu mine. Ar trebui sa te simti mandru, din moment ce am pus cuvintele "tu" si "geniu" in aceeasi propozitie, si am reusit sa nu rad.

| Drimmero explică (pentru Speed99):

Eu vorbeam serios cand am pus intrebarea, nu mi-a ars de bascalie... dar se pare ca vrei s-o faci pe trollul,, tin sa te anunt ca am vazut prescolari care trollau mai bine decat tine/
'Tu si geniu',, nu m-am nascut sa fiu geniu, nu am nimic de castigat din asta.
La ce ai scris tu nici nu e de ras, e de plans ca te crezi inferior, ai grija data viitoare cum te adresezi.

| Speed99 a răspuns (pentru Drimmero):

Oo, too edgy, you might cut yourself.

Logic ca ma cred inferior. Cum as putea sa ma declar mai inteligent decat un trist care are orgas'm la prima sansa de a vorbi despre football, si creeaza chat-uri intregi in sectiunea de raspunsuri, in loc sa foloseasca optiunea de mesaje a site-ului?

Esti un adevarat geniu, Drimmi, nu te schimba niciodata. Sa nu folosesti niciodata functia de PM, sunt sigur ca absolut toti utilizatorii iubesc sa-ti vada conversatiile!

"Nu m-am nascut sa fiu geniu", hai nu mai spune! Se pare ca orgoliosul, narcisist si egoist are simtul modestiei! Sau... miros oare ipocrizie?

| Drimmero explică (pentru Speed99):

Mda, greseala mea ca te-am bagat in seama, du-te si cauta-ma pe alta intrebare, nu-mi mai irosi timpul.

| RAY a răspuns:

Pentru mine un om inteligent e cel care detine multe informati, e o minte deschisa spre nou, creativ, are imaginatie buna etc

| Drimmero explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca pentru tine cel care are multe informatii e inteligent? Pai. daca are prea multe si nu stie sa le puna in practica cam degeaba le are, daca intelegi ce zic.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Daca e o fiinta inteligenta le va folosi inteligent

| Drimmero explică (pentru RAY):

Asta e o conditie,, tu ai zis ca trebuie sa aiba informatii multe, degeaba le are daca nu stie sa le foloseasca/

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Man stai sa isi explic ce inseamna inteligenta
https://www.youtube.com/watch?v=AwMY7cbKU3c
exista mai multe tipuri de inteligenta
creativitatea =lucru care ne deosebeste de restul animalelor
imaginatia =putem sa ne imaginam lucruri care nu exista =ceva specific uman
memoria = a putea retine informatia si a putea ca sa o intelegi,e o mare diferenta intre cunosc ca pamantul se invarte in jurul soarelui si a sti de ce?
abilitatea de socializare,mai nou se pune accentul pe inteligenta emotionala
inteligenta logica =matematica, fizica
este mai multe tipuri de inteligenta, eu m-am referit la faptul ca cine are o minte deschisa, rationala poseda o anumita inteligenta, lucru dovedit de multe studii, repet nu informati gen cancan da

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru KoroSensei):

Afirmatile cer dovezii, persoane inteligente sunt pe TPU

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Nu știu dacă cu adevărat însă sunt persoane de-a lungul timpului care mi-au dat această impresie, că sunt inteligente. Ca să îți faci asemenea impresii trebuie să te raportezi la anumite lucruri cum ar fi modul de exprimare, de a gândi, de a acționa, de a judeca, deschiderea etc. Inteligența e ceva destul de complex și cred că nu îi poți da un caracter general și determinist căci și ea e dezvoltată pe diverse afinități la fiecare persoană în parte.

| Drimmero explică (pentru T0T):

Inteligenta e relativa, necesita multe pentru a putea fi analizata asa cum trebuie.
Eu sunt de parere ca trebuie sa cunosti un om ca sa iti dai seama daca e inteligent sau nu,, pentru mine inteligenta consta in faptul ca din lucruri dificile poti sa le transformi in lucruri simple si rezolvabile.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am zis altceva, de aia am și specificat că mă refer la impresii.

| Drimmero explică (pentru T0T):

E adevarat ca impresiile conteaza, dar aceste impresii pot fi oricand aparente, stii si tu cum sunt ele, ale dracului.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi de aia am evidențiat asta că dacă nu știam nu mai vorbeam de ele că asta înseamnă să le iei de bune big grin Oricine are impresii și cum am zis au fost persoane care mi-au făcut impresii bune dar sunt conștient că "Nu știu dacă cu adevărat" erau inteligente... Poate mă înșelam sau poate era o chestie strict raportată la modul meu de a gândi...

| Drimmero explică (pentru T0T):

Tu le-ai considerat atractive si inteligente pentru ca se apropiau de modul tau de gandire,, asta imi da de inteles din ceea ce ai zis spre finalul frazei.
Fie vorba intre noi 2, observi usor cat il duce capul pe unul chiar si pe internet/

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Păi nu e normal să le găsesc atractive din cauza asta? Însă când zic că e o chestie raportată la modul meu de a gândi înseamnă că îmi respectă propriul fir logic al gândirii(asta înseamnă că poate oricând veni cu ceva în plus și să fiu de acord din punctul meu de vedere cu acel ceva). Însă specific asta că oricum ar fi nu avem cum să nu avem măcar un pic de subiectivitate și de asemenea e imposibil să avem întotdeauna dreptate chiar dacă considerăm contrariul. O persoană raportată la modul meu de a gândi poate să îmi arate că greșesc căci și firul ăla logic poate întruni anumite erori chiar dacă aparent e respectat.

| Drimmero explică (pentru T0T):

Bwhahahahaha,, ma ia si rasul cand ma gandesc cat ne-am contrat noi 2 de-a lungul timpului.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Dar cel mai mult pe fotbal...Acolo rivalitățile sunt de înțeles.

| Drimmero explică (pentru T0T):

Numai cand vad purtand avatarul lui Yawnited nu pot,, nu pot sa ma controlez si sa nu bag o mica ironie, fierbe sangele in mine cand e vorba de United.
Amandoi suntem subiectivi,, dar si obiectivitatea imi da mie dreptate uneori/

| anonimg a răspuns:

Te referi la mine? laughing N-am facut nimic; ca daca mai si faceam ceva, atunci nu mai eram printre muritori. tongue

| LoveSleep a răspuns:

Vii aici să răspunzi și dai de o grămadă de tipi care flirtrează între ei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Savantii descopera lucruri, de la o descoperire se nasc alte 100 de intrebari care ii baga in deruta mai mult ca inainte. Se aduna si se minuneaza cat sunt de prosti si nestiutori de la o zi la alta. Tu vrei sa acorzi Nobelul TPU. Hai ma...

| GoldenZenith a răspuns:

thinking
O persoana care nu are doar cunoștințe generale ci mai ales una care știe să se bage pe sub pielea ta.

Mai sunt și pe aici.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Sunt astfel de persoane si pe aici? Interesant aspect...
O persoana inteligenta pentru tine trebuie sa arate ca stie sa aplice in viata de zi cu zi ceea ce stie, a?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Vezi că ești inteligent și știi?

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Inteligent/neinteligent,, e la mintea cocosului.
In ziua de azi lumea duce lipsa insa de oameni cu adevarat inteligenti.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Asta este. Și o sa mai tot ducă.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Esti pesimista tare in privinta asta,, lasa ca vin generatii tari din spate care vor duce steagul sus.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Sigur, sigur. câtă baza am eu in generațiile viitoare, habar nu ai.
Nu sunt pesimista, sunt realista. Nu sunt nici eu vreo inteligenta, dar vorba lu' Creangă, când mă uit în jur, prind curaj.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Nu eram serios privind generatiile viitoare, oamenii cu adevarat inteligenti ii gasesti rar, si trebuie sa cauzi si mult ca sa-i gasesti.
Creanga,, istet el asa, avea dreptate cand a zis.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Încep sa cred că oamenii cu adevărat inteligenți sunt cei care au si o doza de nebunie.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Asta cam da, esti isteata tu asa, imi pare bine de cunostinta.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Este reciprocbatting eyelashes

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Ma bucur,, era aiurea daca era doar din perspectiva mea!)))

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

M-ai complimentat, ai fost drăguț..cum sa nu fie reciproc? straight face

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Am fost invatat inca de mic ce-s alea bunele maniere, sa fiu dragut cu doamnele si domnisoarele in special.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Este bine că nu le ai uitat pe parcurs, că așa este "la moda". Și asta e o dovada de inteligenta, ca sa fiu on topic.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Aceste lucruri sunt precum mersul pe bicicleta, adica nu se pot uita!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ești un model demn de urmat.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Hai sa nu exageram )))))), sunt doar un om normal care are principii, draga.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Nu exageram, pentru ca eram ironică, draga laughing

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Ironia este o alternativa a unui om inteligent, te pui in tema fara sa vrei...

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Și tu, atent ca întotdeauna, observi și te prinzi de idee repede. Atâta inteligenta.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

De observat observ ceea ce trebuie,, d-aia am doi ochi, sa fiu atent in 4, nu in 2.
Nu pot sa zic ca nu ma duce bibilica,, mai am si eu scaparile mele.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Am observat și eu că te duce. smug

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Da? Merci,, e reciproca treaba si aici, ca sa zic asa.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Mersi thinking Mai e pe undeva reciprocă? laughing

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Pe parcurs vom putea vedea asta,, pe parcursul conversatiilor, sa nu se gandeasca ceilalti la nu stiu ce/

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ești un șmecher și jumătate laughing). Îmi propui sa mai conversam? Este bine. Înseamnă ca sunt un partener bun de conversație.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Esti o partenera buna de conversatii, nu zic nu.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Hai, saru'mana! Și tu.

| Drimmero explică (pentru GoldenZenith):

Sa cresti mare!

| PersonajFictiv a răspuns:

Sigur nu consider inteligent din partea unei persoane memoratul unor chestii, pentru ca asta nu e o dovada de inteligenta ci doar de o memorie buna.
Pe de alta parte, intelesul acelor chestii poate sa fie o dovada de inteligenta.
Consider ca si alegerile pe care le faci in viata, sunt o dovada de inteligenta, sau de prostie.
Da, am intalnit pe aici persoane inteligente.

| Drimmero explică (pentru PersonajFictiv):

Foarte bine ca ai intalnit, ai fost unul dintre norocosi.
Cum ziceam,, inteligenta e mult prea complexa, de multe ori e interpretabila si poate fi chiar si inselatoare.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu am întâlnit până acum laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si tu imi pari inteligent, nu am avut contact cu tine prea mare, doar citind.
mihai69, e destul de in varsta si imi placeee cum gandeste.winking

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Ciudat,, nu am purtat nicio conversatie noi 2.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu conteaza, eu iti citesc conversatiile cu ceilalti.winking

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Pe mine in mod voit? Esti vreun stalker?

Răspuns utilizator avertizat
| Arii2 a răspuns:

Pentru mine omul inteligent e acela care nu raspunde inapoi atunci cand este atacat fiind in masura sa isi controleze emotiile si sentimentele zic eu, acela care are macar o rezolvare pentru o situatie nu tocmai placuta si in ultimul rand sa ii ajute pe altii de cate ori are ocazia.Cultura generala e importanta si ea dar nu completeaza puzzle.lu fara cele de sus.Asta e parerea mea.

| Drimmero explică (pentru Arii2):

E corect si ceea ce zici tu, e parerea ta si ti-o respect.

| WolfYTB a răspuns:

Pai o persoana intelginta pentru mine este cea care:are cultura generala, da replici inteligente(nu ca sa jigneasca ci sa jaute), prietenos, sociabil, cel care tace si asculta, care nu injura.

| tzuria79 a răspuns:

Pe aici persoane inteligente? Foarte putine, care chiar te ajuta. Si persoane cu critica deconstructiva? Plin de ele.

| SamuelGhinea18 a răspuns:

Nu există oameni inteligenți, ci doar norocoși.

| Marian_Alexe_1966 a răspuns:

Pentru mine un om inteligenteste unul care cunoaste multe si stie cum sa reactioneze in diferite situati