| patriciabianca39 a întrebat:

Ce inseamna sa ai dejavu? Funda la primul rasp. corect!

Răspuns Câştigător
| Abcdefg123 a răspuns:

Deja vazut. E ca si cum ai mai fi trait odata exact aceleasi momente. Te simti ciudat, parca ai fi visat inainte sa se intample lucrul respectiv, cam asta este. Si eu am destul de des deja vu- uri, dar nu neaparat cu momente importante. Poate fi si cand intra un client in magazin, cum arata si ce spune, sau orice altceva de genul. La mine un deja vu dureaza maxim 15 secunde, e ca un flashl, dar stiu ce traiesc chiar in acele momente ( faptul ca am un deja vu - nu imi dau seama mai tarziu, sau din astea )! Sper sa iti fie de folos, sau sa intelegi ce si cum...

5 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Să ai senzația că o scenă din viața ta s-a mai petrecut înainte.

| EvangelineDS a răspuns:

Deja vu este un termen frantuzesc si se traduce prin deja vazut si are cateva variatii, incluzand deja vecu, adica deja trait, deja senti, adica deja simtit, deja visite, adica deja vizitat. Termenul a fost ales in 1876 de catre francezul Emile Boirac, unul dintre primii care au studiat fenomenul.
De multe ori deja vu este confundat cu alte fenomene gen: experiente precognitive (senzatia ca stii exact ce urmeaza sa se intample, si chiar se intampla), halucinatii (determinate de boli sau medicamente/droguri), amintiri false (determinate de schizofrenie). Spre deosebire de adevaratul deja vu, care dureaza in jur de 10-30 de secunde, celelalte fenomene pot dura mult mai mult.

| Crisis a răspuns:

Sa ai un deja vu inseamna sa vezi ceva ce-ai mai vazut si altadata.

| EvangelineDS a răspuns:

Un exemplu concret: intram intr-o casa in timp ce vorbim cu gazda si putem experimenta un deja vu. Totul a functionat asa: inainte sa ne uitam atent la camera, creierul a procesat deja vizual/fonic imprejurimea, iar cand vine timpul sa percepem normal camera avem senzatia ca am mai fost acolo.
Cele mai multe senzatii de deja vu le-am avut in timpul dialogului cu alte persoane, cand aveam impresia ca am mai auzit exact aceleasi replici, cu toate ca nu era asa. Tu ai avut astfel de experiente?

| aliceinchains a răspuns:

E un sentiment pe care îl poți avea, adică un ai un sentiment, cum că ai mai fost odată într-un anumit loc, de exemplu, dar tu de fapt știi că nu ai mai fost acolo niciodată. În franceză, "Deja vu" înseamnă "deja văzut", adică pe care l-ai mai văzut odată.