| Kennya a întrebat:

Ce inseamna dejavu? thinking

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Senzatia deja vu, acest termen vine din lb franceza, ceea ce inseamna deja vazut, de stiut.Adica ti se poate intampla sa treci prin anumite locuri sau pe langa anumiti oameni pe care nu i-ai vazut si ai impresia ca i-ai vazut, dar de fapt este o activitate a creierului uman care iti da impresia aceasta.Si eu am patit sa fac ceva si sa am impresia ca am mai facut o data acelasi lucru, sau sa trec printr-un loc in care nu am fost, dar eu am aceasta impresie ca am mai fost pe acolo si ca cunosc locul, multi oameni au avut acest sentiment, nu este o boala. Sper ca ai inteles cat de cat din explicatia meakiss.

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceva vazut, senzatia ca ai mai trait acest sentiment, ca ai mai intalnit anumite persoane, ca ai mai facut un anumit lucru.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Deja văzut. Se întâmplă uneori să ajungi într-o anumită situaţie şi să ai impresia că ai mai trecut odată prin exact acelaşi lucru. Această senzaţie ţi-o poate declanşa un loc, o persoană, o situaţie etc. Se poate întâmpla să visezi o anumită chestie şi cândva să o trăieşti în viaţa reală, exact cum ai visat-o. Asta se numeşte deja-vu.

| cretzufinish a răspuns:

Un fel de revelatie, ceva ce parca ai mai vazut sau ti s-a intamplat un lucru, intr-o anumita circumstanta, cu anumite persoane...
http://www.contraboli.ro/deja-vu-ce-este-teorii-si-observatii/

| l0rre a răspuns:

Deja vazut... ceva de genu

| Alecsandraa a răspuns:

Eu am auzit ca inseamna ceva ritual... thinking

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Senzatia deja vu, acest termen vine din lb franceza, ceea ce inseamna deja vazut.

| ionoion a răspuns:

Ii o dereglare in matrix.

| zumba zumba a răspuns:

Deja vazut, e un sentiment cand ai inpresia ca ai mai facut asta odata, ca o viziune, mie mi se intampla cam des...

| Andreeutza_Dragutza a răspuns:

Dejavu=Deja vazut adica cand vezi o imagine din viitor.

| denisa_7580 a răspuns (pentru Andreeutza_Dragutza):

Dejavu inseamna ca sa mai intamplat asta odata