| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa faci pe "Lupul Moralist?"Ati fost vreodata in situatia de a da sfaturi in care nu credeti sau pe care nu le respectati?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Sunt de părere că "Practice what you preach" ar trebui să fie moto-ul celor ce dau sfaturi, aşa că nu dau niciodată sfaturi în care nu cred, încerc să mă pun în pielea persoanei respective, mă gândesc la ceea ce aş face eu în acea situaţie şi dacă ei/lui i s-ar potrivi o asemenea abordare a problemei, recunosc, mai dau sfaturi pe care nu le urmez, deşi sunt bune, gen "Ar trebui să te duci la doctor"(urăsc mirosul de spital), nu ştiu dacă asta mă încadrează la categoria Lup Moralist...Lupi Moralişti mi se par cei care cer de la alţii ceea ce ei înşişi nu au, bun-simţ, morală, respect, toleranţă, încredere...

4 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

De obicei evit sa dau sfaturi daca simt ca eu nu le-as urma. Bine, cand ii spun micutei mele ca e bine sa doarma dupa-amiaza si eu nu fac asta, sau cand ma inchin la ea sa manance putina ciorba (desi eu nu ma ating de ea!)... cred ca ma transform intr-un soi de lup moralist. In realitate "lupul moralist" are o conotatie mai adanca, in jurul nostru fiind multi de-alde Catavencu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De foarte multe ori. Sfatuies prietenele mele sa ia o decizie buna, fiind constienta ca eu nu o iau si fac exact invers.
Este bine atunci cand constientizezi situatia, mai ales sa-ti dai seama cand o faci pe moralistul sau cand chiar esti.