| Lolllipop a întrebat:

Ce jocuri va placeau cand erati mai mici si nu stiati de calculator si net?

Răspuns Câştigător
| matchpoint a răspuns:

Vara, cat era ziua de mare eram prin curte cu copiii vecinilor si doamne greu ne desparteam seara. Ne jucam dea v-ati ascunselea, tara tara vrei ostasi, organizam ``megastar``, aveam amenajat un curte un ``magazin`` cu marfuri improvizate,... Iarna, mai ales dupa ce am invatat sa citesc, citeam foarte mult, jucam tari-orase, moara, puzzle. Eu am crescut la tara, la bunici, si tin minte ca iarna punea bunica razboiul de tesut si se adunau toate vecinele, fiecare cu povestea ei de viata.Ma bucur ca mi-ai adus aminte de aceea perioada din viata meu.

11 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Noua pietre, ascunsa, atinsa, sotron, magarul intre oi si altele, nu-mi mai amintesc cum se numeau. Iar cand am crescut mai mari, la party-uri, jucam carligele.

| juniper a răspuns:

V-ati ascunselea, prinselea, ratele si vanatorii.

| arysa a răspuns:

De-a vecinele, doctorul si pacientul, jocul ala cu tari, alergatea, plimbatul cu autobuzul(intr-un carut), diferite jocuri cu mingea, etc

auran
| auran a răspuns:

Elasticul, tara tara vrem ostasi, flori - fete - filme -baieti...

| daniDeeDee a răspuns:

Eheheeee... ce vremuri! sad

| flower a răspuns:

Parcurile...sa merg la gratar la padure, la merg la scaldat...intr-adevar calculatoarele creaza dependenta. o dependenta definitiva care te face sa renunti la lucrurile frumoase pe care ai putea sa le faci in timpul liber

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand eram mic vara cand ma duceam la bunici ne jucam toti copii de pe ulita dea v-ati ascunselea, mata, flori, fete si baieti, moara, carti, moara nici nu mi le mai amintesc toate jocurile. In ziua de azi nu mai vezi ca se joaca copii jocurile ce ne jucam noi cand eram mici.Acuma numai CS, FIFA etc etc

| alexutzah16 a răspuns:

Cand am fost mica am adorat papusile barbie.cred ca si acum daca as mai avea cu cine sa ma joc nu m-as gandi de 2x. Le faceam haine Doamne cate carpe n-am mai taiat. Elasticul. ce imi rupeam picioarele la jocul asta. Din pacate copii de astazi nu stiu altceva de "Cs, Fifa...etc etc" in cazul baietiilor si "sims" sau alte jocuri in cazul fetelor.

| alexutzah16 a răspuns:

Aaa.si imi placea si "Ascunselea" pe ulite cand eram la bunici.Seara nu se vedea nimic, ce vremuri faine.

| marijoana2304 a răspuns:

Ce copilarie am avut noi...in comparatie cu cei din ziua de azi... faceam mancare baietilor in frunze taiate cu o bucatica de sticla, scriam scrisori de dragoste nu trimiteam mail-uri...ne jucam dea v-ati ascunselea, castelul, lapte gros, flori fete si baieti, sotronu, faceam cazemate...nu-mi mai vine in cap nici un joc acum. cert e ca eram incaltati cu o pereche de papuci din cauciuc si cu un maieu luat de la tata iti venea pana la glezne.si era mult mai distractiv.decat acum cand nu ai voie sa te asezi in nisip ca iti murdaresti hainele pe care ti le-a adus tati din nu stiu ce tara si adidasii de forma de 7 milioane...numai fite arfe si figuri...

| marijoana2304 a răspuns:

Si mai era ceva : cad ne chemau parintii acasa ca este ora mesei...nu pleca nici unu in casa, iar cand strigau parintii de la geam "este ora 13:00 incep desenele" nu mai era nimeni afara ...atunci erau desene de la disney... nu impuscaturi, bombardari si ce cacaturi de desene sunt acum