| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de expresia "Nu-i problemă de război"?

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

In ce context?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru danbnz):

În toate. Când doi oameni se ceartă, când profesoara te pune să faci o temă și tu îi spui că o vei face, când încerci să repari ceva și cineva se îndoiește că ai putea reuși, când tu strici un obiect al școlii etc.

| Littledoctor26 a răspuns:

E o expresie folosita des printre adolescenti pentru ca e la moda, insa garantat multi dintre ei nu ii inteleg sensul. Sensul ei exprima lejeritatea cu care privim o situatie. Ceva gen:"eh, lasa ca e timp" sau "las’ ca merge si asa".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Littledoctor26):

Credeam că sunt singurul care o folosesc. L-am auzit pe Cristian Poe cu ea și mi-a plăcut.

| FreddieM a răspuns:

N-am auzit expresia asta, dar pot sa o interpretez exact cum suna, adica nimic grav, ceva usor rezolvabil.

| SilentRain a răspuns:

Comica in contextul potrivit