| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre ceaiurile de tip Lipton, Fuze tea, Ice Tea? Sunt mai sanatoase decat bauturile carbogazoase nu?
Voi beti asa ceva? Va place?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-s sanatoase deloc, sunt pline de zahar si chimicale, doar dau impresia ca-s mai sanatoase.

| Hammurabi a răspuns:

Nu beau așa ceva.
Durează doar 20 min. să-ți faci 3l de ceai de plante bun și natural pe care îl indulcești cu ce vrei tu, zahăr sau miere sau deloc, mai pui și ceva lămâie, îl pui la sticle și îl bagi la frigider.
Bun, ieftin și sănătos, fară niciun fel de chimicale.

| Plato a răspuns:

Am o prietena specialistă ce zice ca, in urma testelor din laborator, ceaiurile alea sunt foarte daunatoare, din cauza inlocuitorilor ceaiului natural. Pentru a-i copia aroma si proprietatile ceaiului, se baga ceva chestii nasoale. Mi-a zis si denumirile, dar nu le am cu științele naturii asa ca n-am retinut.

| Goete a răspuns:

Sigur ca sunt mai sanatoate, nu au gaze carbonice, doar E-uri, coloranti, stabilizanti.
De ce nu iti prepari tu ceaiurile, din plante (care se pot si cumpara) daca tot vrei ceva sanatos?