| soricica a întrebat:

Ce parere aveti despre copii din ziua de azi? Nu mai stiu ce e aia o copilarie, unii isi incep viata sexuala la 12-13 ani, altii se drogheaza.
Am doar 17 ani si imi aduc aminte foarte bine cate prostii faceam.
O zi de scoala:
-ma trezeam la 7 dimineata
-eram la scoala, cu temele facute si lectiile invatate
-dupa ore, faceam un dus, mancam si o sunam pe mama sa ii spun ca ma pun sa dorm, dar eu de fapt ieseam afara sa ma joc
-inainte sa vina ai mei cu 10 minute, intram in casa si ma puneam sa imi fac temele
O zi din weekend sau de vacanta:
-ma trezeam pe la 9
-mancam
-ieseam afara sa ma joc
-intram in casa la 10 [si atunci cu scandaluri]
Acum s-au mai schimbat lucrurile.
Am o sora de 8 ani, nu face altceva decat sa stea la tv toata ziua si rar, cand o gonesc eu, iesea afara sa se joace, si dupa 30 minute intra in casa.
Imi pare nespus de rau cand va ca, copii [scuzati cacofonia] de azi nu isi mai traiesc copilaria cum ar trebui, fara calculatoare, tv si alte prostii.
Impartasiti-mi si mie mici amintiribatting eyelashes...[mai schimbam si noi subiectul ca eu una m-am cam saturat de "oare sunt insarcinata:O?"...]

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cand eram mica nu stateam in casa. Abia seara ma prindea mama pe acasa si atunci cadeam inaintea patuluilaughing
Alergam toata ziua dupa tot ce misca, ma fascinau stelele(inca nu mi-a trecut incahee hee), citeam povesti si mai ales visam
Mi-e dor de visele alea inocente.Chiar imi e...
Mare lucru acum la 17 ani nu s-a schimbat in afara faptului ca nu mai alerg ca nu mai imi permite inima, nu mai cred in vise nici atat in oameni, nu mai imi imaginez o lume mai buna pentru ca acum stiu ca e imposibil, nu mai cred in bunatate & co.Hmmthinking
Cam multi "nu"."Aproape" nimic nu s-a schimbat.Detest petrecerile(ca si in copilarie), sunt inca in love cu cititul & scrisul si imi plac copiihee hee

| andrei a răspuns:

Pai fac ce vad la televizor... si de acum de ce sa iesi afara sa te lovesti sa te intepe tantari, cand poti sa stai in casa la caldut si sa joci metin sau gta sau nfs sau cs sau mai stiu eu ce jocuri?

Si problema nu e ca nu ies afara... daca sunt fraieri sa stea in casa sa poarte ochelari de la 12 ani cat fundul de la borcan problema e ca din ce in ce mai multi copii nu mai invata, vin la scoala fara teme fara sa invete fara nimic si vad ca sunt alti mai mari ca ei care fumeaza si sunt populari si vor si ei sa faca parte din "gasca" si asa incep sa fumeze si imi stiu eu altceva...

Pai tu cand erai mic/a :d nu aveai 300 de surse despre sex si altele :p

| dyannee a răspuns:

Da, ai dreptate, din pacate acum(am observat si eu) nu mai e deloc ca inainte. Vreau sa spun ca, atunci cand trec pe drum[stau la tara on the phone nu mai vad copii jucandu-se ca altadata, campurile au ramas parasite, nu mai vezi pe nimeni sa mearga la o excursie prin padure, ceva sa ia o gura de aer, toti stau inchisi in casa privind televizorul sau boldindu-se la calculator. Apoi, cu siguranta ''fetitele'', daca mai putem spune asa, de 11-12-13 ani cu siguranta nu mai fac ce faceam noi pe vremuri, sa ne jucam cu papusile, dimpotriva, ele iau ca modele cantaretii sau oricare dintre artistii din ziua de azi, devenind..., desigur fara sa-si dea seama pe moment, caci o data cazut in abisul ispitei, greu te ridici. Mi-as dori sa mai traiesc o zi din fermecata mea copilarie, jucandu-ma cu mingea cu amicii mei, sau distrandu-ma cu jocuri copilaresti, dar acele vremuri s-au dus, nu mai pot reveni...sad, pacat de ceea ce au devenit prietenii si prietenele mele, rapiti de viciile, care acum sunt la putere.Simt ca nu mai sunt ei, cei de odinioara si sincer ma doare.

| Bebelushaaː a răspuns:

Hey. sunt de acord in totalitate cu tine. Eu la 12 ani inca ma jucam cu papusilelaughing sa nu mai zic ca in fiecare zi ieseam afara si ne jucam "ratele si vanatorii" sau "pititea" iar cand iesea mama afara sa intram in casa, ne ascundeam, fugeam laughing Si intrebam din seara aceea: "Da maine pot sa stau mai mult". Acum insa toti copii au in cap Hannah Montanna straight face [nu stiu daca am scris bine da ma rog] iar restul se gandesc cum sa faca sex mai repede. Am ajuns sa zic cum imi zicea mie bunica: Tinerii din ziua de azi happy
Pupici

| emotivegirl a răspuns:

Chiar bine zici tu. Si eu cred la fel. M-am saturat de chestii genu''Am facut-o cu prietenul meu si nu stiu daca sunt insarcinata ca mi-a bagat degetu...bla,bla''.
Deci eu fac in curind 19 ani si intru la facultate si nu ma intereseaza deloc baetii, tota ziua caut pe net ce carti as putea sa mai citesc si nu stiu ce sa zic ca se intimpla cu lumea din jur, noi eram altfel cind eram copii, eu ma jucam cu papusile la 13 ani nu intrebam pe aici de teste de sarcina.

| emotivegirl a răspuns:

...Si imi amintesc ca alergam toata ziua prin gradina si cautam papadii si cind se apropia ziua mea de nastere imi placea acea perioada ca mincam nuci proaspete, ca ma duceam cu mama si ea mi le desfacea, iar eu le mincam. Si ma jucam cu pausile, imi amintesc ca aveau toate nume si le numeam dupa eroinile mele preferate din desene animate.La dese ma uitam in ficare seara doar vreo jum.de oara, mai mult nu stateam la tv.Era foarte fain pe atunci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai dreptate.Eu am 13 ani dar pc-ul nu mi-a afectat programul prea mult.Ies afară dar maxim 3-4 ore.

Când eram mai micuţă, la 9 dimineaţa eram afară şi intram în casă numai la 11 seara.

În cursul săptămânii, după şcoală teme urgent apoi afară până la 10 seara.

Acum la 8 dimineaţa afară până 11 dimineaţa, acasă, pc, tv, somn.

Multă sănătate şi ai grijă de surioara ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite pe cineva de varsta cu mine, care gandeste la fel. Ai mare dreptate.Pai o sa incep cu o fraza :"pe vremea mea..."laughing. eu ma jucam cu papusile cu prietenii pana la 12-13 anilaughing. Si ne distram de minune.Ne jucam sotronul, "pititea" si o gramada de jocuri pe care nu le mai vad astazi.Nu intram in casa nici atunci devreme si asta pentru ca ne distram atat de tare incat nici nu simteam cum trec orele pe langa noi. Mereu ne prindeau orele 2-3 dimineatalaughing. La televizor nu ma uitam decat la desene animate, restul nu ma interesahee hee. Acum cunosc foarte multi copii care trec pe langa copilarie si nu fac nimic. II vad numai la televizor si pe internet.Jocurile? Le-au uitat. Am intrebat o fata de 12 ani de ce nu face si ea altceva in afara televizorului si calculatorului. Si mi-a spus :" Ce vrei sa fac? Acum sunt mare, nu mai sunt de jocuri". Noi mergeam la garla pe fiecare zi, furam porumb si-l faceam copt, jucam carti, monopoly, ascultam muzica si dansam, ne dadeam in leagan si cantam cat puteam de tare (chiar daca speriam vecinii)laughing. Si acum ca suntem mai mari (17-20-22 de ani) inca mai jucam de-a v-ati ascunseleahee hee.Ehh...Acum toti se gandesc doar la net, comuri pe haifaiv si sex.