| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre gunoiul de Teodosie și cocalarul de Dani?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teodosie nu merita nimic.
E un hot mistocar plin de bani care isi bate plua de saraci.

26 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

E mare pacat sa vorbesti asa despre niste episcopi. Eu in locul tau m-as feri sa aduc astfel de calomnieri, de dragul sufletului tau...
Din cate stiu in Biblie scrie sa nu judecam pe nimeni.

| Freya1 a răspuns:

Eu sunt ortodoxă, cred in Dumnezeu dar nu in preoți si de ce cred ca banuiesti pentru ca l-ai scris mai sus.Si nu doar asta, am văzut niște documentare despre traficanți de tigari, prostituate si spălare de bani iar in ce-a din urmă erau implicați trei preoți.
Mai exact niște interlop cu probleme si-au mascat bani cum s-ar zice la 3 biserici sub forma vezi doamne de donație.Defapt le dădea bani aia sa aiba după ce va ieși din pușcărie daca va fi prins, sau sa aiba din ce isi face afacerile si de acolo.Cand au fost întrebați preoți despre asta au negat că au fi primit niște bani, iar după ce li s-au pus hârtiile semnate de ei in fata au început să zică, către jurnaliști ca satana ia adus la ei.
Dumnezeu sau Isus nu aveau nevoie de case imense, de masini luxoase si haine sclipitoare.Ei avea nevoie de bunătate, intelegere ...asa ca voi merge pe această premiza. Daca vreau sa fiu ortodoxă sau orce alta religie prin care sa cred in Dumnezeu, Isus etc voi crede doar in ei nu in oameni de rand ca mine, ca si ei sunt predispuși la păcate si ispita si lor nu am de ce sa ma închin.

| Andrei200202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu vorbesti serios? Tu nu vezi cât de greșit e tot ce fac, cum se comportă? I-ar fi rușine lui Dumnezeu cu așa reprezentați ai creștinismului in România. Cu asa gunoaie care urcă in mercedesuri și sunt plini de aur în timp ce alții n au ce mânca.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Freya1):

As fi vrut să fac o intrebare mai complexă cu exemple cu ce fac nenorociții ăștia dar am zis să rectific în termeni mai simplii și potriviți. Tot văd cum vrea obositul ăla de Teodosie să fenteze el regulile din perioada asta cu adunările și altele. Cum să ceri ca să permiți maselor de creștini să se adune când e contradictoriu regulilor impuse de pandemie. Plus că mai circulă acum o știre cum că promova nepurtarea mastii. Ca să ce? Ca să arăți tu că ai putere asupra oilor, pardon, credincioșilor care chiar cred că ai un gram de valoare și să te împotrivești regulilor impuse? (nu mă refer la toți credincioșii, doar celor care cred că ăștia au vreun har de la Dumnezeu, când ei sunt cu totul altceva, opus credinței. După părerea mea, un credincios conștient și cu capul pe umeri și-ar da seama că în perioada asta complicată e cel mai bine să nu contactam prea multe persoane. Și-ar da seama ca Dumnezeu poate să te asculte și de la tine de acasă, dacă ai cu adevărat credința în tine. Exemplu la Sfanta Parascheva ce au facut credincioșii ăștia înfocați. S-au adunat ca niste oi. M-am săturat de ăștia de îi văd pe la tv de sunt ei intrigati ca nu sunt lăsați să se roage. Dar cine te opreste să te rogi la tine acasă?

| Freya1 a răspuns (pentru Andrei200202):

Într-adevăr adunările extrem de mari nu fac altceva decat sa inastreasca regulile si interdicțiile pe mai departe.Dar din perspectiva mea nu e corect ce fac nici uni dintre ei (nici popi, nici cei ce dau legea).
Sunt sărbătorile, ca sa nu vorbim ca mai e si iarna.Toata lumea ar vrea sa meargă nu neapărat la biserica,pentru ca ai zis si tu,stai si ascult pe trinitas o slujbă,te rogi acasa si Dumnezeu intelege.Dar totusi,un târg de crăciun, un concert de colinde in centru orașului, sa mergi pe patinoar pe lângă bradul orașului împodobit, sau sa mergi la un munte pentru un saniusi parca ti-ar umple inima de bucurie.
Asa, stam si ii ascultam pe toti de ce e voie si ce nu, de cum se cearta intre ei pe ce e voie si ce nu.Dar nu il vad pe unu sa se certe sau îngrijoreze ca anul asta noi nu prea mai avem pâine pe masa si poate multi ne facem sărbătorile in sărăcie.Nu ii vad sa iasa asa pe la tv sa zică lasatine la munca, sau chematine la munca.Nici pe popi nu ii vad sa zică "ba, e pandemia asta, sunt o grămadă de familie mai sărmane a caror membri nu au mai putut merge la lucru, sau muncesc cu ziua si nu prea au mai facut bani ca oameni cu pandemia nu mai fac risipa.Hai sa le ducem cate ceva sa aiba si ei de sarbatori" ei zic doar "haideți la biserica, puneti bani in cutie" ca le e greu si lor cu pandemia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Iar ii aperi pe mizerabilii aia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mori de oftica pe ei sa inteleg ca au bani si tu nu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Andrei200202):

Dumnezeu nu m-a pus nici pe mine si nici pe tine judecator peste vietile altor oameni. Stiu ca lucrurile pe care le fac unii episcopi sunt gresite si iresponsabile, dar nu sunt eu in puterea si autoritatea sa judec si in special sa calomniez. Daca ei fac ceva ilegal sper ca autoritatile competente sa-si faca treaba. Daca ei fac ceva imoral ar trebui sa ne rugam lui Dumnezeu sa-i întoarca de pe calea gresita si sa fie niste exemple bune oamenilor de sub autoritatea lor. Te intreb pe tine calomnierea si injuraturile au vreun rost? Aduc ceva bun si productiv? Bineinteles ca nu. De aceea ar trebui fiecare dintre noi sa ne rugam lui Dumnezeu pentru binele lor sufletesc, pentru ca asta ar fi mult mai de folos.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Imi pare rau ca nu te duce mintea mai mult decat sa vezi lucrurile din perspectiva asta îngustă. Nu apar pe nimeni. Dumnezeu ne-a spus sa nu judecam si nu ar trebui sa judecam fiindca nu avem autoritatea sa o facem. Spune-mi tu mie ce mai productiv, sa injuri si sa calomniezi sau sa te rogi pentru ei? Ce o sa obtii cu insultele? O sa faci lumea mai buna? Nu, deloc.
Mai de folos ar fi sa ne rugam pentru ei ca Dumnezeu sa-i intoarca pe drumul cel bun.
Tu vrei sa pierzi oamenii sau sa se intoarca pe calea cea buna?

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta ai inteles tu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Andrei200202):

Da e mare ciuda pe ei ca au bani si-s destepti

| Andrei200202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai naibii

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Te mai întreb înca o data. Ce e mai de folos, sa jignesti si sa insulti sau sa te rogi pentru el sa se intoarca la calea cea buna?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Omul ala nu merit sa se intoarca pe calea buna.
El trebuia sa reprezinte calea buna doar ca el reprezinta sfidarea a tot ce inseamna stat roman si credincios.
Nu merita nimic decat sa se fereasca lumea de el.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Dar nu e vorba ca merita sau nu merita, ca asa nimeni nu merita sa se intoarca. Tu îi urasti fiinta sau faptele? Fiinta lui este buna, faptele lui sunt rele. Noi trebuie sa ne rugam pentru oameni sa-si schimbe faptele din rele in bune. Nu inteleg cu ce te deranjeaza pe tine daca un om rau se intoarce pe calea cea buna. Iti ia tie din lumina reflectoarelor? Ti se stinge tie lumanarea daca i se aprinde lui? Esti invidios si rau-voitor si nu vrei ca omul sa se intoarca la bine? Pai ma omule n-a zis Iisus clar si concis ca isi doreste ca toti oamenii sa se intoarca?
Pai ma omule tu nu stii ca e chipul lui Dumnezeu in fiecare om de pe pamant? Ce e cu ura asta oarba fata de Dumnezeu si fata de chipul lui Dumnezeu din om? Pai daca el nu merita sa se intoarca nici tu nu meriti. Dar nu tu hotarasti cine merita si cine nu merita ci Creatorul lui hotaraste asta. Tu l-ai creat? Nu, nu tu l-ai creat pe el deci nu ai autoritatea sa hotarasti ce merita.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Fix eu hotărasc cine si ce merita fata de mine. Povestile sunt pentru aia care nu traiesc in realitate. Pentru restul realitatea se compune din societatea care me inconjoara. Si unul care distruge societatea precum mizeria aia de popa nu merita nimic. Simplu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Ok dar si pentru societate ar fi mai bine ca el sa fie bun deci ai face si un bine societatii daca te-ai ruga pentru el sa o ia pe calea cea buna.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pentru societate ar fi bine sa fie data afara din functie.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Https://www.g4media.ro/......-mama.html

Fii atent ce mizerie de om, si continua zi de zi sa iti arate caracterul infect... Si tu il aperi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu apar pe nimeni si am mai spus-o. Daca l-as apara de ce as zice ca vreau sa o ia pe calea cea buna? Daca l-as apara as zice ca e deja pe calea cea buna. Tu gandesti cand spui ceva sau spui doar ce iti vine pe gura? Daca vrei o schimbare in lumea asta de ce nu incepi cu tine? E mare ipocrizia cand dam vina pe toti numai pe noi nu...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu sunt un model pentru societate. Respect legile tarii, muncesc legal, respect legile comunitatii si a bunului simt, imi gandesc faptele inainte de a face ceva daunator comunitatii. Respect normele sanitare, nici nu sfidez pe cei corecti si mai ales nu profit de prosti si creduli. Asa ca din punctul asta imi asum tot dreptul de a il face gunoi pe cel pe care il aperi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Daca e adevarat foarte bine ca faci asta, dar omul e ceva mai mult decat un simplu cetatean. Omul are si un suflet si nu stiu cat de bine te ocupi tu de sufletul tau avand in vedere ca nu doresti binele aproapelui tau. La judecata de apoi n-o sa fii intrebat daca ai fost un cetatean model ci daca ti-ai iubit aproapele.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Cum sa doresc binele maimutei aleia care doreste raul a mii de oameni care cred ca oile in el?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Nu ma refer sa-i doresti confortul ci sa-i doresti intoarcerea pe calea cea buna.
Uite, raspunde-mi la intrebarea asta: daca el era un om exemplar si bun, un model perfect pe pamant îl mai urai? Îi mai doreai raul?
Bineinteles ca nu, si tu stii asta. Nu ai fi avut de ce.
Deci practic logic vorbind tu il urasti pe el pentru niste fapte rele ce le-a facut. Uite de asta ar trebui sa te rogi sa nu mai faca el faptele astea rele ci sa ajunga un model, sa ajute oameni. Ar fi rau daca ar ajuta oameni si daca ar fi un exemplu pentru cei din jurul sau?
Nu te mai gandi doar la el, gandeste-te si la oamenii din jurul sau. Nu crezi ca acei oameni ar beneficia de cineva care sa-i ajute? De ce nu ti-ai dori sa o ia pe calea cea buna nu neaparat pentru el dar macar pentru oamenii din jurul sau pe care el îi poate ajuta. Pentru acei oameni, de dragul acelor oameni nu te-ai ruga pentru el sa se intoarca pe calea cea buna? Pai acei oameni cu ce ai gresit?

| Andrei200202 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ba băiatule, pleaca de aici odată și lasa ne, hai sa ne rugam pentru el. Pai hai sa ne rugam si pentru aia din parlament de ne fura pe față, sa ne rugăm să vină pe calea cea bună. Sau sa ne rugăm pentru cineva care acum dă in cap la alții, să revină pe calea cea buna. Sau să ii oprim cumva?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Andrei200202):

Pai da, trebuie sa ne rugam si pentru cei din parlament si pentru orice om care nu e pe calea cea buna, in special pentru cei in pozitii de conducere.
Acuma nu stiu de unde ai scos tu faptul ca nu trebuie sa-i oprim sau sa-i schimbam. Eu n-am zis asa ceva. Uite acum pe 6 decembrie sunt alegeri n-ai decat sa te duci sa votezi cel mai bun partid. Dar asta nu exclude deloc sa ne rugam pentru cei care vor veni la putere indiferent de rezultat sa ne conduca țara cum trebuie.
Crezi ca daca iti injuri si jignesti pe internet ai rezolvat ceva? Nu esti ipocrit sa zici ca "trebuie sa-i oprim" dar tot ce faci e sa vii pe TPU si sa te plangi aici si sa dai panglica celui care iti face ecou la frustrarile tale. Asta e la tine o solutie? O schimbare?

Asta e o prostie. Nu cu jignitul si injuratul si plansul de mila schimbi lucrurile. Sunt 2 lucruri pe care trebuie sa le faca un om in legatura cu cei aflati la conducere. Unul este sa votezi, sa te implici in viata politica tu insuti, sa promovezi o buna conducere a țării noastre si al doilea este sa te rogi indiferent pentru cine e la conducere sa-i dea Dumnezeu minte sa ne conduca asa cum trebuie.
Sunt lucruri care ne stau in putere si lucruri care nu ne stau in putere. Cand nu poti face nimic ce nu-ti sta in putere atunci cel mai bun lucru e sa te rogi pentru ei, pentru episcopi, pentru politicieni, pentru medici si pentru politisti si pentru toti cei care sunt intr-o pozitie importanta si de autoritate si au nevoie de intelepciune de la Dumnezeu sa ne conduca asa cum trebuie.

Daca îi jignesti si injuri si blestemi tot blestemat o sa te conduca. Daca te rogi pentru ei s-ar putea ca Dumnezeu sa le dea intelepciune sa se intoarca pe drumul cel bun. Sau daca nu asta macar sa ne dea un om mai bun in locul lui daca el refuza sa se schimbe, dar e foarte important sa ne rugam pentru ei.