| BiiaIubesteMickey a întrebat:

Ce parere aveti despre mesajul poeziei "Ce te legeni." de M. Eminescu? Mie cel putin mi-a placut mult de cand am auzit-o prima oara aceasta poezie. As vrea si parerea voastra mai ales despre tristetea pe care o exprima.

2 răspunsuri:
| DrunkShepp a răspuns:

Mie nu mi se pare foarte trista ci doar inspira venirea toamnei care e un procedeu absolut normal dar magia lui Eminescu asta e sa dea o nota de tristete anotimpului si sa arate cat de trist era codrul.si mie mi-a placut dar eminescu are alte poezii sublime cum ar fi Anger si Demon(si da chiar asa se scrie),dorinta, Egipetul si sonet 1, 2 si 3.vezi poate le citesti!

| LanaDelRayFan a răspuns:

Mie imi sugereaza durerea resimtita prin pierderea vitalitatii, prin despartire.