| DracuIa a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii care arunca ambalaje pe jos? Sau care fac mizerie pe strada (seminte, muc de tigara etc)?
Eu unul nu imi amintesc sa fi aruncat vreodata ceva pe langa gunoi, efectiv nu m-a lasat inima sa o fac si daca voiam.
Dar observ ca altii nu prea tin cont de asta nu respecta natura sad de ce?
Voi cum procedati?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Lipsa de cultura-educație-civilizație. Cînd văd uneori că cineva o face într-un loc curat iau gunoiul lui de jos, și i-l dau zicind că e a lui.

| Drimmero a răspuns:

Gunoaie care arunca gunoaie, niste nesimtiti, ghiolbani si retardati.
Eu unul am fost educat de mic sa protejez mediul si sa las curat in urma mea, nu credeam ca imi va prinde atat de bine morala de atunci intrucat in ziua de azi pe unde ma duc nici nu se observa ca am fost acolo, toate gunoaiele pe care le fac le strang, atunci cand mancam seminte maturam cojile si aruncam la cos dupa ce terminam, la hotel cand ma duc fac curatenie in camera de arata aproape la fel ca in momentul in care am intrat, imi place sa pastrez curat, macar de obraz si sa ajut mediul acolo cat pot.

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

As mai adauga ca imi e rusine de rusinea celor care fac mizerie si lasa asa, din ghiolbani nu pot sa-i scot, eu unul ma simt ca ultimul om daca as arunca ambalajele pe jos, cosuri de gunoi sunt peste tot, nu poti sa spui ca n-ai avut unde sa arunci.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Oamenii astia sunt foarte limitati. Arunca aiurea nu doar fiindca nu au bun simt, ci si pentru ca asa considera ca fac un bine: adica daca n-ar mai fi gunoi pe jos, oamenii de la salubritate si-ar pierde slujbele. Noaptea mintii. Oamenii aia ar fi necesari pentru slujbe mai bune, de pilda la un centru de colectare si reciclare.

Apoi, cand vad ca eu stau sa colectez selectiv si altul nu da doi bani, ma cam doare, mai ales cand se tot inmulteste aceasta nesimtire prin generatii si generatii, iar natura are de suferit. O groaza de animale mor inecate cu plastic si microplastic (adica plasticul care se descompune in timp; atentie, descompune nu e egal cu dispare).

Au fost gasite particule de microplastic si in sangele uman, exista de ani intregi in peste, etc - fiindca oceanul e de mult timp groapa de gunoi a planetei, iar vietuitoarele marine confunda aceste particule cu mancarea. Apoi noi le pescuim frumos si le mancam, dar nu inainte de a pune poza pe retele sociale. Cu siguranta aflam peste inca cateva decenii ca plasticul e un alt factor cauzator de cancer.

Ca fapt divers, plasticul nu dispare niciodata si ma intreb de ce noi ca specie suntem atat de incuiati incat sa mai producem obiecte de unica folosinta pe care le folosesti 5 min sau jumate de ora (ex:o punga, o sticla de apa pe care o bei, etc), si care apoi raman in gropile de gunoi cu mult timp dupa ce noi murim : mii de ani. O periuta de dinti la fel, o folosesti 2-3 luni, o arunci la gunoi si ii prinde pe stra-stra-stra-stra-stra-stra-stra nepotii tai. Exemplele acestea pot continua la infinit.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu am vazut eu efectiv oameni care sa faca asta ca in mod sigur i-as fi atentionat dar din pacate urmarile unor astfel de comportament vad zilnic. Ceea ce am reusit a fost sa determin o fetita sa nu rupa o floare, i-am zis ca daca o rupe se vestejeste a doua zi dar daca o lasa acolo o va vedea proaspata si maine si mai multe zile, i-am explicat ca o data ce rupi o floare orele ei sunt numarate pe cand daca o lasi unde este poti sa te bucuri de ea mai mult timp.De ce nu respecta? 1-pentru ca nimeni nu le-a atras atentia si nu le-a explicat acest lucru 2-nu este cine sa-i educe sa aiba un caracter frumos sunt foarte multe familii din pacate unde de orice se ocupa parintii numai de educatie nu.

| blackann a răspuns:

Sunt niste tarani cocalari cocliti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ahhh, domnule Dracula, când în sfârșit reușesc și eu să mă calmez, sedată cu mult dulce, dv îmi amintiți de ce urăsc umanitatea și lumea asta, Pământul ăsta.
Printre motive, acesta este unul dintre ele. Oamenii ăștia, la fel ca mincinoșii, ticăloșii, cei care se iau de cei slabi, needucații, nu-i suport. Nu-i sufăr.
Deci ăștia îi detest, le-aș lua toate gunoaiele alea și li le-aș pune pe gât, la fel ca cei care scuipă pe stradă, știți dv ce. Și ăia cred că totuși sunt bărbați. Adică din ce am observat, mai mult bărbații au obiceiul de a scuipa pe stradă. Dacă un ambalaj, mai e cum mai e, că e o pungă de plastic și aia e, sclifoaiele țăranilor mi se par cele mai odioase chestii.
Nu știu de alții, dar eu una, le-aș coase gura ălora. Iar ălora care aruncă gunoaie, clar i-aș sufoca cu ele.

Nici pe mine nu mă lasă inima să arunc nimic, gunoi pe stradă, uneori le țin șervețelele până dau de un coș de gunoi, tocmai și de aceea sunt fană hainele cu buzunare happy dar când umblu hai-hui pe drumuri, ca ultima boschetară, deși nu boschetară ar fi cuvântul ci mai degrabă, nebuna scăpată de la psihiatrie, așa sunt în unele zile rolling on the floor) mă rog, nopți, că noaptea mă manifest mai bine, ziua trebuie să-mi ascund emoțiile forte happy deci uneori arunc cu toată ura și intenția hârtii pe jos.

| AdioTPU a răspuns:

Evident că am o părere proastă, ce părere aș putea să am despre niște necizelați?
Ălora nu le pasă de natura, nu dau două parale pe mediu, consideră că are cine să strângă după ei și că nu-i bai ca-si arunca mizeria pe stradă.
Recunosc că în copilărie s-a întâmplat să mai arunc și eu ambalaje pe stradă de câteva ori.