ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a întrebat:

Cui credeti ca a folosit "marea si minunata" actiune de strangere a gunoaielor desfasurata sambata? Nu de alta, dar azi, trecand pe langa padure, am putut vedea urmele lasate de cocalarii care au "iesit la gratar" duminica: aceleasi pet-uri, aceleasi casolete goale de mici, aceleasi ambalaje imprastiate peste tot.
De ce a trebuit sa scoatem cu japca elevii si profesorii (aia platiti cu 75% din salariu), sa faca munca patriotica ( o, tempora!)?
Nu credeti ca era mai bine ca, in loc de adunat muntii de gunoaie in zadar, sa se fi facut o actiune de amplasare de cosuri de gunoi in zonele vizate?
Nu de alta dar, in mijlocul orasului, poti umbla si jumatate de ora cu o hartie in mana, fara sa gasesti un cos de gunoi.
Cred ca singura solutie de a civiliza cocalarul si de a-l determina sa arunce hartia/guma de molfait/pachetul de tigari este:
1. Sa se monteze cosuri de gunoi din 10 in 10 metri;
2. Sa se aplice amenzi drastice pentru fiecare gunoi aruncat pe jos. Dar, sa SE APLICE. De-adevaratelea. Nu numai cu numele.
Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Ai perfecta dreptate! Exact la acest lucru ma gandeam si eu de fiecare data cand vedeam muntii de gunoaie si citeam sau auzeam pe diferite posturi tv adevarate diatribe despre mitocania romanilor necivilizati. Dar am fost prin multe locuri si am vazut ca "omul sfinteste locul". In padurea de la Pasul Oituz,, de-a lungul traseului turistic de pe valea Tarcaului, in vechea statiune a Bailor Herculane zac gramezi de gunoaie iar in preajma nu este niciun loc de depozitare a lor.La Herculane ele sunt deversate direct in Cerna.In schimb, in rezervatiile naturale luate in custodie de anumite societati sau ce-or fi ele, exista la tot pasul cosuri de gunoi si curatenia este exemplara.Am avut aceasta placuta surpriza atat pe Ceahlau cat si in rezevatia Lacului Sfanta Ana.Romanii nu sunt mai necivilizati ca alti europeni insa au, din nefericire, cei mai prosti sau dezinteresati administratori.Stiu concret localitati care cheltuiesc zeci de milioane din banul public pentru sarbatorirea unor zile ale satului declarate astfel fara nicio legatura cu istoria locala, dar drumurile nu sunt nici macar pietruite, canalizarea lipseste cu desavarsire iar daca exista pe undeva vreo pubela, afli cu surprindere ca e a unui anumit intreprinzator local, proprietar de carciuma indeosebi, si ca nu oricine poate depune un pet acolo.Cat despre lege, autoritatea si aplicarea ei, ce sa mai vorbim.Cu obida scriu toate astea.Si cu speranta ca ceva se va intampla pana la urma. Dar nu stiu cand.Numai bine.

4 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Corect ce spui tu, degeaba vor tine cont 10 persoane de aceste reguli pe cand alte 50 imprastie in stanga si in dreapta gunoaiele.De ce misuna atatia microbi? Din cauza ca nu tinem la sanatatea noastra.Iti spun un caz de la mine din oras. S-au amplasat la fiecare 20 m cate un cos de gunoi, insa omul prefera sa nu mai ridice capacul si tot pe jos arunca, de ce? Din modestie, cum sa-si murdareasca manutele punand mana pe acel capac.Sau un alt caz, ma duceam la biserica dimineata si toate cosurile de gunoi erau rasturnate.Cand se vor schimba toate acestea? Nu vom sti, oricate idei am incerca sa impartasim altora, nu se va tine cont. Daca va mai fi bine in tara noastra? Nu stiu si nu cred.Eu as fi de acord sa se aplice spusele tale de mai sus. O zi buna!

| TeoPT a răspuns:

Nu conteaza cate cosuri de gunoi exista, nesimtitii nu se vor schimba nici daca s-ar monta cosuri de gunoi din 10 in 10 centimetristraight face In Constanta, cosurile de gunoi sunt goale, iar gunoaiele sunt langa. Nu poti schimba comportamentul acestor cocalari decat daca ii ameninti cu legea. Dar politistii nostri care nu sunt in stare sa gaseasca hotul dupa niste amprente (mi s-a furat telefonul din scoala cu portile incuiate si cu paznici la fiecare intrare acum 2 ani), credeti ca stau ei sa ia fiecare ambalaj de Mc-Donalds sau fiecare pachet gol de tigari sa ia amprenta de pe el? Ii doare in cot, ca sa nu spun altceva, si pe oamenii legii, de ceea ce se intampla. Ei amendeaza taranii de la coltul strazii care vand marar si patrunjel, chipurile fara autorizatie de functionarestraight face, iar criminalii periculosi sunt "cercetati in stare de libertate"

Nu am varsta necesara si nici dreptul sa imi exprim si alta parere. Nu se merita sa comentez despre modul in care se desfasoara viata de zi cu zi in Romania.

O seara buna.

| gigiro a răspuns:

Lui Basescu! A economisit multi bani. Mai bine ar iesi cu cei din inchisori sa faca treaba aceasta!

| Azm a răspuns:

Civilizatia se impune, oamenii sint aceeasi peste tot. Cita vreme nu sint sanctionati cei care incalca legile, legile nu vor fi respectate. Cita vreme nu sint sanctionati cei ce arunca gunoaie la intimplare, nici curatenie nu va fi. La asta se reduce tot. pentru ca daca ne bazam pe bunul-simt, sint prea putini cei care dispun de asa ceva.