| StrongHeart a întrebat:

Ce presupune meseria de paramedic si ce fel de pregatire necesita?

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Când s-a prăbușit avionul in Munții Apuseni, o echipa de paramedici a ajuns prima la fata locului. Era formata din studenți la medicina. Cred ca ți-ai format singur o părere despre ce atribuții au si ce pregătire. Este adevărat ca pe lângă ca sunt studenți la medicina fac si cursuri de paramedici.

| ancaval a răspuns:

Ajunge la locul accidentului, acordă primul ajutor, deci pregătește victima pentru medic.
Cursurile se fac la spital, la Smurd. Mergi și te interesezi când au concurs pentru paramedici.

| ancaval a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Paramedicul NU e musai student la medicină, doar dacă vrea el.
Oricine poate fi paramedic, urmând niște cursuri.
Și prefixul "para" spune că e "pentru", adică pentru medic.
Paramedicul NU face ce face un medic.