| EduardTPU a întrebat:

Ce presupune meseria de arhitect? Pregatire in ce domenii?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arhitect
Să nu uiți că îți trebuie și Facultatea de Arhitectură!
Pa, pa.

| EduardTPU explică:

De care geometrie sa inteleg ca e vorba, de ce clasa.(ce capitol)?

| bye a răspuns:

Arhitectul este cel care proiecteaza cladirile (nu cel care le construieste, acela e inginerul constructor). Ca pregatiri, in mare, trebuie sa stii geometrie, estetica, proiectare CAD, rezistenta materialelor etc.

| bye a răspuns:

Trebuie sa aiba cunostinte destul de avansate de geometrie cat si fizica elementara. Referitor la geometrie, trebuie sa stie geometrie descriptiva, geometrie analitica si diferentiala, topologie etc. Toate astea se invata la facultate.

| el96 a răspuns:

Multa matematica mai mult geometrie