| anonim_4396 a întrebat:

Ce reguli/principii de viata aveti?

Nu trebuie sa le spuneti pe toate, cate vreti voi.
Poate cineva o sa citeasca raspunsul vostru si o sa invete ceva bun ce o sa-i foloseasca pe viitor, nu doar sa citeasca apoi sa uite.
Eu am sa zic doar cateva ( sunt niste decizii constiente,de aia sunt in formatul asta, ca nu imi permit sa ma schimb, nu vreau).
1.Nu o sa tradez
2.Nu o sa fiu arogant ( nu sunt religios, dar e ceva ce am gasit si mi s-a parut inteligent „Ce lucru ai pe care să nu-l fi primit? Şi dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca şi cum nu l-ai fi primit?"(1 Corinteni 4:7) )
Mi-e scarba de astia cu nasul pe sus.
Cum zicea Kendrick Lamar " Be humble you little bitc4"
Plus ca zicea C.S Lewis daca imi aduc aminte bine, ca mandria e cancer spiritual.
3.O sa evit oamenii rai si prosti.
4.Nu o sa iau decizii cand sunt instabil emotional, o sa ma asigur mereu ca sunt impacat cu mine cand iau o decizie
5.O sa imi ascult intuitia mereu ( mna,a mea e buna,nu stiu a voastra, nu indic daca nu va bazati, plusc ca unii confunda intuitia cu frica si altele).
6.Mereu o sa fiu sincer cu mine

ETC ETC ETC.

7. Baga-ti p in toate cand vine vorba de bani ( "haha", ce glumet nu? -dar pe bune, multi fac asta ).

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

1. nu pune niciodata banii si cariera mai presus de oamenii dragi si ceea ce te face fericit
2. nu pierde timpul cu oameni care nu te inteleg
3. nu judeca si incearca sa fii empatic pe cat se poate
4. nu lasa pe nimeni sa-si bata joc de tine
5. nu renunta niciodata la ceea ce iti doresti si nu fa ceva doar pentru ca o zic altii nicidoata

72 răspunsuri:
| Dan193 a răspuns:

1. Familia pe primul loc.
2. Am sa tin minte un lucru care profesoara mea preferata odata ne-a spus "nu exista cai gresite, ci doar diferite", de-atunci mereu incerc sa privesc lucrurile din mai multe perpective, nu doar din perspectiva cu care sunt obisnuit si cu care ma simt cel mai comod.
3. Daca n-ai nimic frumos de spus, mai bine nu spune nimic (cel putin ma stradui, pentru ca sunt o multime de lucruri cu care nu-s de acord, insa incerc sa ma abtin si sa nu comentez, pentru ca doar va crea sfada si ura - incerc sa ignor);
La moment parca nu-mi mai vine nimic asa important, insa ma stradui cand fac ceva, daca e posibil sa fie de folos si la altii nu doar mie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În regulă, înțeleg că este probabil ceva mai personal.

P.S. am văzut că mi-ai răsp. la întrebarea cu frații, dar situația din fam. ta nu-mi era total necunoscută.Am o memorie bună.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e personal e doar gossip fara valoare. Buna memorie mai ai atunci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Nu renunta la ce iti doresti indiferent cat de greu ar parea.
2.Cariera e prima care conteaza.Restul mai poate astepta(in afara de familie).
3.Nu te atasa de bunuri materiale.Si nici de prea multe persoane; doar de cele mai importante, in care ai incredere si stii ca nu te vor trada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"doar de cele mai importante, in care ai incredere si stii ca nu te vor trada." Uneori tradarea vine de unde te astepti mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu.Dar mereu cand te atasezi de cineva iti asumi un risc, esti constient ca e posibil sa suferi din cauza acelei persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"O întrebare nu strică."

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atenție la cuvântul „patetic" care în română are alt sens față de cel din engleză! happy

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns (pentru whatevernvm):

Foarte frumos raspuns, mai ales numarul "1",mai rar oameni asa.

| anamariarot a răspuns (pentru BunaAll):

De ce nu folosești și „cum" cu sensul din engleză? Având în vedere că vorbim română, nu văd de ce n-am folosi corect cuvintele. Era constructivă critica.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

"uneori tradarea vine de unde te astepti mai putin", doamne, nu ai idee cat de mult stiu asta.
Foarte realist.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru BunaAll):

Eram intr-o stare asa mai ..de confuzie cand am pus intrebarea,ma plictiseam si voiam sa vad ce au si altii in cap,cum gandesc din punctul asta de vedere, etc.
Dar totusi, unde vezi tu ca se bat cap in cap?
Daca tot ai facut afirmatia asta, macar dedica-ti din timpul tau pretios, un minut, maxim doua, sa imi spun ce lucruri de mai sus nu merg impreuna.

Da, ma schimba, dar zicea un om inteligent " I rather die like a man than live like a coward " si cred ca nu toti suntem de vanzare.

Răspuns utilizator avertizat
| anamariarot a răspuns (pentru BunaAll):

Desigur; și mie mi-ar fi plăcut să mă combați cu un argument happy

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns:

Deci 7 e la misto, ca sa ne intelegem.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru BunaAll):

7 era la misto, deci n-are rost sa mai discutam.

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns (pentru BunaAll):

Am sters intrebarea dar mai sus scrie asa :

"
acum 4 ore | IStephI a răspuns (pentru BunaAll):
Eram intr-o stare asa mai ..de confuzie cand am pus intrebarea, ma plictiseam si voiam sa vad ce au si altii in cap, cum gandesc din punctul asta de vedere, etc. "

Ai dreptate, nice try, sper sa nu se prinda nimeni ca eu am pus intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Nu iti mai bate capul cu mine ca stiu toti cat de certat sunt cu limba "tata".

Răspuns utilizator avertizat
| PersonajFictiv a răspuns (pentru BunaAll):

Fugi ma de aici, nu imi mai da reply ca mi-e scarba sa-ti mai raspund.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru BunaAll):

laughing Mai tu esti fata sau baiat?

| anamariarot a răspuns (pentru BunaAll):

Așa procedează persoanele lipsite de argumente, respectiv diplomație.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis-o răutăcios, măi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Nici nu am presupus asta macar. Multi ma corecteaza, nu esti prima si sigur nici ultima. M/am obisnuit.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigură că și tu remarci greșelile altora. Dacă-i poți corecta, fă-o. Eu chiar cred că e important să învățăm unii de la ceilalți, fie și lucruri minore.