| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult va bazati pe intuitie atunci cand luati decizii?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Foarte mult. Si in ce priveste oamenii, locurile sau situatiile, iau decizii bazate cam 80% pe ce simt. Daca primesc "a good vibe", atunci e ok, daca nu, incep sa caut argumente rationale si tot nu ma conving, de obicei. Pana acum, nu prea mi s-a intamplat sa ma insel.Intr-adevar, femeile au intuitia mai dezvoltata, pentru ca e un simt specific eului feminin; asta inseamna ca si barbatii care sunt in contact cu eul lor feminin sunt foarte intuitivi, dar si ca femeile care au uitat de latura lor feminina au intuitia cam "ruginita".

7 răspunsuri:
| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Inainte de intuitie incerc sa vad posibilele riscuri care ar putea aparea...''croitoru masoara de z ori si taie o data''.cam asa sunt eu.winking

| lora_9285 a răspuns:

Eu zic ca, atunci cand trebuiesc luate anumite decizii este bine sa-ti cantaresti posibilitatiile concret fara intuitie pentru ca risti sa dai gres.

| Brotacelu a răspuns:

Mult, chiar foarte mult big grin

| marioBARCELONA a răspuns:

Depinde de varsta.Cred ca ar trebui adusa in discutie EQ(inteligenta emotionala).......Cred ca este importanta initierea in viata.Intuitia uneori poate da gres.
Incepe ziua cu un zambet!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stimata doamna, intuitia se pare ca e arma feminina cel mai greu de contracarat si de copiat. Eu m-am ars in destule situatii incat sa nu mai pun asa multa baza pe intuitie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de ce decizie am de luat. In general pastrez intuitia ca solutie ultima, atunci cand argumentele pro si contra au ponderi egale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite tongue eu sunt contra tongue

Cel mai bine cand luam o decizie este sa ne bazam pe ratiunea noastra pe ceea ce e mai bine sa faci nu sa o iei la alegere dupa intuitie, poate intuitia este doar o superstitie o coincidenta...
nu neg ca nu exista dar nu cred ca este bine sa te bazezi pe asa ceva. corect in situatii disperate masuri disperate, si aceasta tactica a intuitie se poate folosi...
De multe ori trebuie sa te bazezi si pe sentimente, dar nu trebuie sa alegi cu inima si niciodata sa nu perzi ratiunea pentru ca e poate cel mai de valoare lucru pe care il avem.
Oricine poate alege cu intuitia, dar doar pesrsoane inteligente emotionale si cu simtul "directiei " drumului pe care trebuia sa il ia aleg cu ratiunea, la figurat vorbind desigur happy.
o intrebare care chiar mi-a placut thinkinghappywinking

Mult succes in continuare, sa mai pui astfel intrebari pe "intuitie"hee hee kisskiss