| anonim_4396 a întrebat:

Ce reguli/principii de viata aveti?

Nu trebuie sa le spuneti pe toate, cate vreti voi.
Poate cineva o sa citeasca raspunsul vostru si o sa invete ceva bun ce o sa-i foloseasca pe viitor, nu doar sa citeasca apoi sa uite.
Eu am sa zic doar cateva ( sunt niste decizii constiente,de aia sunt in formatul asta, ca nu imi permit sa ma schimb, nu vreau).
1.Nu o sa tradez
2.Nu o sa fiu arogant ( nu sunt religios, dar e ceva ce am gasit si mi s-a parut inteligent „Ce lucru ai pe care să nu-l fi primit? Şi dacă l-ai primit, de ce te lauzi ca şi cum nu l-ai fi primit?"(1 Corinteni 4:7) )
Mi-e scarba de astia cu nasul pe sus.
Cum zicea Kendrick Lamar " Be humble you little bitc4"
Plus ca zicea C.S Lewis daca imi aduc aminte bine, ca mandria e cancer spiritual.
3.O sa evit oamenii rai si prosti.
4.Nu o sa iau decizii cand sunt instabil emotional, o sa ma asigur mereu ca sunt impacat cu mine cand iau o decizie
5.O sa imi ascult intuitia mereu ( mna,a mea e buna,nu stiu a voastra, nu indic daca nu va bazati, plusc ca unii confunda intuitia cu frica si altele).
6.Mereu o sa fiu sincer cu mine

ETC ETC ETC.

7. Baga-ti p in toate cand vine vorba de bani ( "haha", ce glumet nu? -dar pe bune, multi fac asta ).

Răspuns Câştigător
| whatevernvm a răspuns:

1. nu pune niciodata banii si cariera mai presus de oamenii dragi si ceea ce te face fericit
2. nu pierde timpul cu oameni care nu te inteleg
3. nu judeca si incearca sa fii empatic pe cat se poate
4. nu lasa pe nimeni sa-si bata joc de tine
5. nu renunta niciodata la ceea ce iti doresti si nu fa ceva doar pentru ca o zic altii nicidoata

| PersonajFictiv a răspuns (pentru whatevernvm):

Foarte frumos raspuns, mai ales numarul "1",mai rar oameni asa.

72 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mereu mi-am spus sa accept realitatea indiferent de ceea ce presupune acel lucru,nu sa ma mint ca exista viata de apoi,dumnezeu,sa accept totul realitatea,adevarul chiar daca e crud,eu il vad ca pe lucru de maturizare si ratiune, niciodata nu am sa imi bat joc de alti care sunt sinceri cu mine,ajut pe cine pot cat pot da mult ma ia de fraier,sa nu insel intr o relaatie, sa nu las pe maine ce pot face azi, cateodata trebuie sa spui ca unele lucruri nu se vor intampla vreodata,urasc oamenii ipocriti,perversi, mincinosi, aroganti, lacomi, prosti, cu astia nu voi fi niciodata prieten

| Drimmero a răspuns:

1. Platesc cu aceeasi unitate de masura
2.Fii om de omenie, ajuta-ti semenii la nevoie si cand poti
3.Raman fidel Arsenalului cat traiesc, si dincolo de moarte
4.Nu lasa pe maine ce poti face astazi
5.Niciodata sa nu spui niciodata

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Wow bro ma uimesti mereu cu dragostea asta pentru Arsenal

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

De ce te uimeste? n-ai mai vazut oameni pasionati?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar iubesti echipa asta de fotbal, nu prea am vazut, am vazut uni pasionati de jucat la pacanele, fumat, alcool, si ultrasi care se bat ca prosti cu alti

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Aia n-au treaba cu fenomenul,, adevaratii suporteri isi iubesc echipa la greu!

Ray, pentru mine e un mod de viata, nu e doar o echipa

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Te cred, te culci, visezi cu ei -ceea ce nu e chiar asa hetro sa spun te trezesti tot cu ei in gand dupa o noapte de amor nebun pardon de pasiune e cooll, toata ziua cu gandul la ei

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

N-are legatura una cu alta)))))

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Ma cand ne vedem noi intr-un vis sa bem ceva?

| Freya1 a răspuns:

Nu uit de unde am plecat.
Sa cunosc si ascult omul indiferent de statutul sau fizicul lui.
Nu ma arunc cu capul inainte in nici o situatie.
Nu am incredere in nimeni.
Gandesc rational.
Sa am ambitie si perseverenta.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Bravo naty imi place cum gandesti

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

winking

| OldSoul a răspuns:

Eu ma rezum la una de data aceasta:
"Be the change that you wish to see in the world"

| oprescudorin11 a răspuns:

Singurul principiu de VIATA este CREDINTA!
De aici se ramnifica toate!

| PersonajFictiv a răspuns:

Deci 7 e la misto, ca sa ne intelegem.

| PersonajFictiv a răspuns:

Da-ti doua palme la cwr si strange-te de sfarcuri ca sa te iert.

Răspuns utilizator avertizat
| Samariteanul a răspuns:

1.incerc sa-i evit pe cei care se dau mari si sunt tot timpul distrati(oamenii astia nu o sa ajunga mare lucru in viata si te pot trage si pe tine in jos)

2.Voi avea grija pe cine voi lasa pe langa mine si in cine voi avea incredere(liceul e exact ca in jungla, nu sti cine iti face felul)

3.Voi investi cat mai mult timp in mintea mea(creierul) pentru a ajunge un om de succes)

Si cam atatea acum.Totul depinde de starea mea sentimentala.

| syd a răspuns:

0. nu te poti tine de principii

Răspuns utilizator avertizat
| syd a răspuns (pentru BunaAll):

Thx lokomotiv

Răspuns utilizator avertizat
| syd a răspuns (pentru BunaAll):

Accept si aia. oricum eu nu raspund pentru funda, ci pentru fani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma faci sa ma simt la numarul 3 laughing. Cica sunt rau. Cat despre prost, multi ma cred asa ( acum cred ca cu o persoana in plus ) si putini nu. Cat despre nr 1, nu cred ca poti sa stii de pe acum pentru toata viata. eu asa consider.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Genul ala de aroganta care ii trateaza pe altii de sus ma refer.
Nu stiu daca la tine e genul asta.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

My ex bff de pe TPU zicea ca asta fac thinking Fiecare vede ce vrea presupun.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu suporti oamenii prosti, cred ca ei te enerveaza si zici chestii ironice si etc si de aia pare ca te crezi superior thinking
Dar e vorba ca nu suporti pe oricine.
Sau nu stiu sigur, eu asta cred.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Cand vad de ce probleme banale si patetice se plang multi pe aici imi vine sa fac ca asta http://www.youtube.com/watch?v=idP5-vtkhBE&t=0m40s

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

:))) asta da reactie.
Ca tot ai adus vorba, imi place scena asta, cum ii da jet intr-un mod calm, fara niciun stres :

http://m.youtube.com/watch?v=5Weaop_aiTg

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Ooo, deci stii filmele. Sunt preferatele mele. INca o scena buna dintr/un film preferat. Si cu asta gata ca fac spam. https://www.youtube.com/watch?v=cXCMz340CRg

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place scena, ma mir ca mi-a scapat filmul asta, ca imi plac astea :-?
Uite inca una :))

http://m.youtube.com/watch?v=yCLtNjbff-I
Imi place ca e psihopat :))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Off: "Cat despre prost, multi ma cred asa ( acum cred ca cu o persoana in plus ) si putini nu". What? Bine, făcând abstracție cu faptul că nu sunt de acord cu ce ai scris, spune-mi şi mie, la ce te referi prin ce ai scris în paranteză.

On: Steph, reguli de viață nu am.Cel puțin aşa cred.Alea ți le faci pe moment sau cel mult pe o perioadă determinată de timp în funcție de situație şi context.
"Nu voi ucide niciodată un alt om, decât dacă atentează la viața mea sau a fam. mele."
Ăsta-i singurul exemplu valid care-mi vine-n minte pe moment.Asta este ceea ce ar spune cam orice om.Doar că în reguli nu există excepții de la caz la caz. Dacă este pe aşa, atunci din start nu le putem numi reguli (de viață).

Iar despre principii, poate doar una.Sunt o fire destul de calmă, la modul general, aşa că profit de această stare de bine să mă port cât mai cu mănuşi cu restul oamenilor, chiar şi atunci când consider că nu am cu cine. Dacă sunt pers. ok atunci merită toată simpatia, iar dacă nu, de ce să îi mai faci şi tu să se simtă mizerabil? e clar că în adâncul lor se cunosc mai bine şi au pentru ei aceeaşi stimă pe care o au pentru alții adică 0.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Curiozitatea a omorat pisica Rainbow.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Credea ca il cred prost, dar din ce am vorbit noi a inteles ca sigur nu il cred asa.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Nu la tine ma refeream Stephl. La alta persoana.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah..am inteles.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) sunt somnoros, ma prind dupa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

În regulă, înțeleg că este probabil ceva mai personal.

P.S. am văzut că mi-ai răsp. la întrebarea cu frații, dar situația din fam. ta nu-mi era total necunoscută.Am o memorie bună.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e personal e doar gossip fara valoare. Buna memorie mai ai atunci

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Atenție la cuvântul „patetic" care în română are alt sens față de cel din engleză! happy

Răspuns utilizator avertizat
| anamariarot a răspuns (pentru BunaAll):

De ce nu folosești și „cum" cu sensul din engleză? Având în vedere că vorbim română, nu văd de ce n-am folosi corect cuvintele. Era constructivă critica.

Răspuns utilizator avertizat
| anamariarot a răspuns (pentru BunaAll):

Desigur; și mie mi-ar fi plăcut să mă combați cu un argument happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Nu iti mai bate capul cu mine ca stiu toti cat de certat sunt cu limba "tata".

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am zis-o răutăcios, măi laughing

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Nici nu am presupus asta macar. Multi ma corecteaza, nu esti prima si sigur nici ultima. M/am obisnuit.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigură că și tu remarci greșelile altora. Dacă-i poți corecta, fă-o. Eu chiar cred că e important să învățăm unii de la ceilalți, fie și lucruri minore.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Da, vad greselile altora. Dar fata de tine pe mine nu ma intereseaza asa ceva si trec cu vederea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Nu renunta la ce iti doresti indiferent cat de greu ar parea.
2.Cariera e prima care conteaza.Restul mai poate astepta(in afara de familie).
3.Nu te atasa de bunuri materiale.Si nici de prea multe persoane; doar de cele mai importante, in care ai incredere si stii ca nu te vor trada.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"doar de cele mai importante, in care ai incredere si stii ca nu te vor trada." Uneori tradarea vine de unde te astepti mai putin.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu.Dar mereu cand te atasezi de cineva iti asumi un risc, esti constient ca e posibil sa suferi din cauza acelei persoane.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

"uneori tradarea vine de unde te astepti mai putin", doamne, nu ai idee cat de mult stiu asta.
Foarte realist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"O întrebare nu strică."

Răspuns utilizator avertizat
| Dan193 a răspuns:

1. Familia pe primul loc.
2. Am sa tin minte un lucru care profesoara mea preferata odata ne-a spus "nu exista cai gresite, ci doar diferite", de-atunci mereu incerc sa privesc lucrurile din mai multe perpective, nu doar din perspectiva cu care sunt obisnuit si cu care ma simt cel mai comod.
3. Daca n-ai nimic frumos de spus, mai bine nu spune nimic (cel putin ma stradui, pentru ca sunt o multime de lucruri cu care nu-s de acord, insa incerc sa ma abtin si sa nu comentez, pentru ca doar va crea sfada si ura - incerc sa ignor);
La moment parca nu-mi mai vine nimic asa important, insa ma stradui cand fac ceva, daca e posibil sa fie de folos si la altii nu doar mie.

Răspuns utilizator avertizat