| kos a întrebat:

Ce s-a intamplat cu transilvania in perioada 1699 - 1867?

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

în anii 1699-1866 Transilvania apare ca provincie a Imperiului Habsburgic. In secolul XVIII se declanseaza lupta de emancipare nationala a romanilor pentru drepturi politice egale cu ungurii, sasii si secuii (aceasta va fi reprezentata de Scoala Ardeleana formata din carturari iluministi romani).
· Revolutia de la 1848, respectiv Adunarea de la Blaj, a afirmat independenta natiunii romane cerand drepturi egale cu celelalte nationalitati si unirea Transilvaniei cu Tara Romaneasca.
· Intre 1867-1918 Transilvania este incorporata Imperiului Austro-Ungar. Are loc o maghiarizare fortata a romanilor, contracarata de miscarea condusa de partidul national al romanilor din Transilvania si de Societatea "Astra" care promova limba, literatura si cultura romana.
· Intre 1918-1922 (sfarsitul primului razboi mondial), în urma Tratatului de pace de la Trianon şi a Hotaririi adoptate de Marea Adunare populara de la Alba Iulia, Transilvania este integrata intr-un stat national unitar (Romania Mare), alaturi de celelalte provincii romanesti (Muntenia, Oltenia, Moldova, Bucovina, Basarabia, Banatul, Crisana, Maramures).
· în 1940, ca urmare a Pactului germano-sovietic ţi a Dictatului de Viena, Romania este nevoita sa cedeze Transilvania de NV (43500 km˛ si populatie majoritara romaneasca) Ungariei horthyste; o va recupera cativa ani mai tarziu, in urma celui de al doilea razboi mondial (Tratatul de la Paris, 1947).

1 răspuns:
| kos explică:

Ce a facut liverpool aseara?