| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Ce vă atrage la orașul/satul vostru?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Casa ma atrage, casa.

43 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Hehe. Si-acolo ne fura vulpea.

| Thecurious a răspuns:

Statuia, din centrul vechi, dedicata unui maior si a companiei de mitralieristi pe care o comanda.
Toti militarii au fost gasiti morti cu mainile pe mitraliere, maiorul a fost rapus ultimul. Comandantul anticipase deznodamantul tragic, caci era un punct important al frontului pentru care primise ordin sa il apere, cu orice pret, impotriva ofensivei germane.
Personalitatile marcante care s-au nascut si copilarit aici : Mihail Eminovici -Mihai Eminescu, George Enesco, Stefan Luchian etc.

| mitzok a răspuns:

Bucuresti, aglomeratia, diversificatia, galagia orasului, persoanele cu bune si cu rele

| AC4S4 a răspuns (pentru Darkmagic):

Doar autonomie administrativa ne mai trebuie in Transilvania, om ajunge candva si-acolo.

| andiceasu95 a răspuns:

La mine in Bucuresti cel mai mult ma atrage frumusetea cladirilor dar pacat ca in mare parte sunt vandalizate sau vopsite cu spray-uri iar asta strica tot

| Darkmagic a răspuns (pentru AC4S4):

Nu te amagi cu gogorita autonomiei, caci veti pierde.
Sigur, e faptul ca niciun oras si nici o zona din Romania nu este autonoma, si dincolo de tot ceea ce produce, vine Guvernul si mai toarna.
S-a vorbit de Sibiu...
Sa ridice mana cel/cea care crede ca Sibiul a devenit Capitala Culturala Europeana prin propriile fonduri si propriile puteri, ...si NU cu fonduri masive de la Guvern, in speta, de la Guvernul Tariceanu.
Pe bune, voi credeti ca orasul ala arata bine... datorita impozitelor platite la primarie de cei 140.000 de locuitori? Ce, e locuit de Rockefelleri?
Inca o data: TOATE orasele din Romania (uneori chiar si Bucurestiul), primesc fonduri de la Guvern.
Eu stau in Los Angeles, de aia m-am rusinat sa ma laud cu el...ca sigur-sigur, orasele din Ardeal sunt mult mai smechere. laughing
Cum naiba sa-l compar cu Clujul sau Sibiul? big grin
Ei bine, anul trecut, Los Angeles a primit ajutor guvernamental, si poti sa ma crezi pe cuvant, pe aici se misca BANI.
Uitati-o deci pe asta cu "autonomie administrativa".
E superba, dar nu poate exista.
Ca sa nu intrebe vreun "destept": "De ce?", nu poate exista pentru ca un oras sau o zona poate trece printr-un cutremur, printr-o furtuna, printr-un incendiu, sau pur si simplu da unul in judecata Primaria pentru cine stie ce "fas", castiga daune de 100 de milioane (s-a intamplat chiar in Bucuresti)...si s-a dus dracului "autonomia".
Dar eu m-as bucura sa fie macar Timisoara sau Clujul autonome, din cauza ineptiei lui nenea asta: (si nu doar a lui)
în 8 Iulie | EternalTsukuyomi92 a răspuns (pentru suntserios):
"Amuzant. laughing
Spune-le celor din Bucuresti sa se descalte la intrare cand vin la Cluj."

O cerere catre Bucuresti pentru ajutor financiar le-ar mai taia din nasuri, ca unii il au lung de zici ca stau la New-York, nu intr-un targ de 2-300 de mii de locuitori.

| Thecurious a răspuns (pentru AC4S4):

Bine ca eu louiesac in "fundul" Moldovei.
Aici batranii plang, pentru ca nu mai sunt alaturi de copiii lor.
Prima intrebare, a celor de varsta a doua, care traiesc in orase, cand deschid subiectul "rudele de la tara " e : cine a mai murit pe acolo?
Politica de la Bucuresti, neomarxismul, Trump, gay-ii, Brexit-ul, Angela Merkel sunt subiecte care nu "ajung" pana la ei
Doar pensionarii mai avuti discuta, din cand in cand, politica. Restul se vaita de dureri emotionale sau provocate de starea jalnica de sanatate.
Am mai auzit, in presa, despre pretentia dumneavoastra, a transilvanenilor.
Banuiesc ca nu va mai convine sa ii mai ajutati pe inapoiatii tarii.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Ideea nu este rea, fiecare land sa poate progresa la maxim, inclusiv si cei din moldova de care spui ca sunt inapoiatii tarii

| AC4S4 a răspuns (pentru Darkmagic):

Orasele din Ardeal arata mai bine decat celelalte datorita bunei administratii locale. Fondurile europene sunt atrase mult mai bine in orasele transilvanene.
Guvernul doar incurca, cel putin guvernarile de dupa alegerile din 2016. Exista multe cazuri in care este nevoie mereu de interventia guvernului pentru a largi strazi, a construi centuri, pentru infrastructura... asa ajungem sa stam doi ani pana aproba guvernul proiecte.
Vorbesc strict de Romania, acum ca vin diasporenii si se lauda cu orasele lor in care s-au mutat e treaba lor.

| AC4S4 a răspuns (pentru Thecurious):

Mi-au displacut mereu ideile socialiste. Nu trebuie sa stea o tara intreaga pe loc dupa moldoveni sau olteni.

| Thecurious a răspuns (pentru AC4S4):

Asadar, militezi pentru regionalizarea Romaniei.
Acest plan il avea PSD-ul.
Am auzit numai cuvinte de lauda despre Cluj -centrul universitar al Transilvaniei.
Va urez succes in demersurile voastre.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Istoria si frumusetea arhitecturala si mai important bisericiile.

| sevenofnine a răspuns (pentru deeeaqq):

Daca nu te atrage nimic, atunci... in ce oras din Africa traiesti? Intr-un oras din Zimbabwelaughing)