| anonim_4396 a întrebat:

Cei care au nevoie constantă de validare, gen să arate altora că sunt foarte buni în ceea ce fac și că au n abilități (și chiar au), i-ați cataloga drept aroganți sau mai mult nesiguri de/pe sine?
De ce există această nevoie de validare dacă ei sunt într-adevăr capabili și de ce manifestă nesiguranța de sine dacă sunt dotați cu multe abilități?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nesiguri pe sine.
Nevoia de validare cred ca o avem absolut toti. Diferenta este ca la unii vine natural, fara sa ne facem probleme in privinta ei, la altii vine foarte rar, sau poate ca au ghinionul de a avea persoane toxice in preajma (prieteni, partener, familie, colegi de munca), care le repeta constant ca nu sunt buni.
De multe ori se formeaza un cerc vicios, in care "agresorii" care ii agaseaza pe ceilalti cu remarci negative, sunt la randul lor victimele altor agresori, si nu stiu decat sa ii consume pe cei mai slabi decat ei.
In lipsa validarii, satisfactia poate aparea din denigrarea celorlalti. E un fel de "autovalidare", dupa motto-ul "Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj".
In concluzie, educatia si mediul din care provii, iti stabilesc soarta.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Au stima de sine scazuta, probabil anumite insecuritati, traume nedepasite, nu au fost apreciati, nu au fost incurajati cand erau copii, etc.

| CostinAlamariu a răspuns:

I-as cataloga drept nesiguri si cu probleme de insecuritate grave

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu i-as lua drept aroganti. Au o stima scazuta de sine si cauta validarea din partea celorlati, validare pe care ei nu si-o pot acorda.

| and0ra a răspuns:

Pentru ca ei nu se văd pe ei însuși, ei văd doar o persoană care le spune ca "sunt buni".
Exista persoane care fac asta doar de dragul de a fi ridicați în slăvi si care conștientizează ca sunt buni la ceea ce fac, dar nu vor sa recunoască asta. Aia e in mare parte cauzata de un deficit de afectiune si atentie.
Dar exista de asemenea persoane care sunt extrem de nesigure pe propriile abilitati. Care pur si simplu nu se vad apți de a face parte dintr-o societate, care nu se vad meritand niciun fel de titlu sau compliment. De ce crezi ca au nevoie constanta da aprobare? Pentru ca ei nu cred ca acele complimente sunt sincere. Pentru ca ei sunt frustrati ca lumea ii vede ca fiind buni cand ei nu se văd asa. Pentru ca ei se uita la X si Y care sunt de 10 ori mai buni. E pur si simplu lipsa de iubire proprie.
Asta spun din perspectiva mea, pentru ca asa ma văd eu. Am vrut de mult timp sa excelez in literatura. Multa lume a spus ca scriu frumos. Zeci de persoane. Dar eu mereu mi-am vazut lucrările drept fiind mediocre. Mereu mi-am zis "dacă ar fi scris X, ar fi iesit mai bine, mai frumos, mai elocvent", "ce fac eu e fara esență, fara culoare". Cand mi-am auzit cuvinte de genul "tu esti buna la asta, tu stii" nu au facut nimic mai mult decat sa ma enerveze. Deoarece am nevoie de complimente ca sa nu renunț, dar nu voi avea niciodata incredere in ceea ce fac.