anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cine au fost dacii

16 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Stamosii nostrihappy

| mami a răspuns:

MucealuiFlaimoc- si dacoaicele s-au luptat cu romanii si asa s-a nascut poporul ROMAN

| daddy a răspuns:

Stramosii nostri thinking eu asa stiu big grin

| FearNoEvil a răspuns:

Ma voi n-ati auzit de Google? Wikipedia va zice ceva? Netul nu e numai pentru jocuri si poze cu femei dezbacate, sa stii.

| cîrne a răspuns:

Dupa unii istorici, dacia e chiar leaganul civilizatiei romane, insa romania e prea mica pentru a putea fi rasturnata intreaga istorie a europei doar pentru noi. ceea ce trebuie sa stii tu, e ca alaturi de romani, dacii sunt stramosii nostri.in urma a doua razboaie 101-102, respectiv 105-106, imperiul roman a cucerit dacia, iar aceasta din urma a fost integrata in teritoriul acestuia pana pe la 271 -275, cand are loc retragerea aureliana (poarta numele imparatului care se afla la conducerea imperiului roman). in toata aceasta perioada de ocupatie, si nu numai, are loc romanizarea daciei, adica aceasta preia obiceiurile, religia limba imperiului roman.in urma acestei contopiri dintre daci si romani, la care vor mai contribui si slavi, se cristalizeaza poporul roman. procesul acesta de formare a poporului roman se numeste etnogeneza

| pspspsps a răspuns:

Pai, simplu. dacii au fost niste oamenii care bau trait prin secolul I d.Hr., locuind pe teritoriul romaniei de astazi. din dacii ne tragem noi. cultura lor era bogata si erau pasnicii( nu atacau alte popoare) dar din moment ce aveau o tara bogata, multe popoare(mai ales romanii) ii atacau pe ei. in anul 106 ei au fost invinsii de catre romanii, dacia devenind dacia felix( dacia fericita). conducatorii lor au fost Burebista si Decebal. sper ca te-am ajutat!

| eko a răspuns:

Dupa istoricii romani îndeosebi, "dacii sunt un vlastar al getilor", si anume "getii de dincolo de Istru".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai o carte de istorie nu exista in casa ta? Nu stiu de ce am eu impresia ca intrebarea asta ai pus-o doar ca sa te afli in treaba. Gresesc oare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacii au fost stramosii nostri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daci aub fost un popor bogat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine au fost dacii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacii au fost stramosii nostri


anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacii au fost romani nostri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1)Dacii au fost stramosi nostri la fel ca si geto-dacii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au fost romani

| valeriustefan97 a răspuns:

Nici atat nu stii, doamne tu cred ca ai 7 ani

Întrebări similare